Nový Zéland na čele s premiérkou opäť boduje. Dievčatá v školách dostanú menštruačné potreby zadarmo

Kristína Hagarová

Foto: TASR/AP/Wolfmann / CC BY-SA

Denne na celej planéte menštruuje obrovské množstvo žien. Nakupovanie vložiek a tampónov sa stalo bežnou súčasťou našich dní, avšak existuje aj skupina dievčat a žien, ktoré si tieto hygienické pomôcky nemôžu dovoliť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Práve Nový Zéland prišiel opäť s úžasným riešením, za ktorý si vyslúžilo množstvo pozitívnych ohlasov. Ako uvádza portál Unilad, dievčatám na školách poskytnú tieto prostriedky bezplatne, ako súčasť snahy vlády o odstránenie chudoby. Premiérka Jacinda Ardern uviedla, že vláda zaplatí všetky potrebné prostriedky, ako sú hygienické vložky a tampóny, na školách v celej krajine, v snahe podporiť mladých ľudí, aby chodili do školy.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jacinda Ardern (@jacindaardern),

Kvôli menštruácii zostávajú doma

Takmer 95 000 opýtaných dievčat vo veku od 9 do 18 rokov, má podľa plánu zostať doma počas svojich dní a neísť do školy, pretože si nemôžu dovoliť používať tieto prostriedky. Chudoba je skutočný a naliehavý problém, ktorý ovplyvňuje dievčatá, ktoré si kvôli nej nemôžu dovoliť tieto prostriedky. Netýka sa to však len tých, ktorí nemajú vôbec prístup k vložkám alebo tampónom. V niektorých prípadoch ženy používajú tieto prostriedky dlhšie, poprípade tie isté a môžu si spôsobiť infekciu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jacinda Ardern (@jacindaardern),

Chcú odstrániť chudobu

Chudoba sa často považuje za problém, ktorý sa týka len rozvojových krajín, nie je to celkom pravda. Niekoľko štúdií v skutočnosti ukázalo, že problém sa týka miliónov ľudí v najbohatších krajinách sveta – vrátane USA, Veľkej Británie a Nového Zélandu. Prieskum spoločnosti KidsCan z roku 2018 zistil, že jedna z troch opýtaných žien na Novom Zélande povedala, že si občas musí vybrať medzi nákupom potravín a hygienických pomôcok. Niektoré ženy uviedli, že na miesto vložiek a tampónov použili toaletný papier, handry, staré látky a dokonca aj plienky.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jacinda Ardern (@jacindaardern),

Premiérka v tom má jasno

Vláda teda investuje do tohto plánu milióny a predpokladajú, že do roku 2021 budú bezplatné hygienické pomôcky rozšírené vo všetkých školách. „Náš plán znížiť chudobu o 10 rokov na polovicu je významný, ale musíme urobiť viac a pomôcť rodinám, ktoré tvrdo zasiahla pandémia Covid-19,“ uviedla premiérka, ktorá chce taktiež zaviesť bezplatné obedy na školách a lacnejšie návštevy u lekára. Prvou krajinou na svete, ktorá zaviedla bezplatné vložky a tampóny na školách, sa stalo začiatkom tohto roka Škótsko. Čo si myslíte vy?

Najnovšie články