Prezidentka reaguje na konflikty v koalícii aj na ďalšie testovanie. Jej názor je jednoznačný

SITA

FOTO TASR - Jaroslav Novák

Prezidentka SR Zuzana Čaputová bude rešpektovať ďalšie kolo celoplošného testovania obyvateľov Slovenska na koronavírus. Považovala by za správne, ak by bolo dobrovoľné. Uviedla to vo svojom dnešnom vyhlásení.

Článok pokračuje pod videom ↓

Zároveň informovala, že dnes sa v Prezidentskom paláci stretla s premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO). Vládna koalícia by podľa nej aj napriek rozdielnosti názorov mala vedieť spolupracovať. Podotkla, že Slovensko potrebuje zodpovedných politikov. Prezidentka sa stretla s premiérom, aby sa porozprávali a oboznámila ho s jej postom.

Situácia je kritická

Čaputová si uvedomuje, že COVID-19 zasiahol Slovensko s krízami aj v iných oblastiach a že miera problémov, ktorým vláda čelí, je nebývalá a nemá v histórii obdobu. Slovensko však podľa nej nevyhnutne potrebuje vecný, pokojný a pragmatický prístup, preto predsedu vlády o takýto prístup pri riešení pandémie dnes požiadala.

Foto: TASR/Jakub Kotian

Slovenská hlava štátu je zároveň presvedčená, že akceptovanie opatrení zo strany občanov treba dosiahnuť nie hrozbami či presvedčivými dôvodmi. Domnieva sa, že by pomohli jasné argumenty o vhodnosti konkrétnych návrhov. Tiež by podľa nej pomohlo pochopenie zmyslu a významu každého kroku, lebo ďalšie zahrávanie sa s trpezlivosťou ľudí si už nemožno dovoliť.

Zverejnila svoje stanovisko

Svoje stanovisko zverejnila aj na sociálnych sieťach. „Myslím, že je čas na zmenu prístupu. S covidom žijeme už 9 mesiacov. Mnohí občania stratili v dôsledku krízy prácu, mnohé rodiny prišli o časť príjmov a museli siahnuť na svoje úspory. Mnohí už žiadne úspory nemajú, čelia skutočnej chudobe a všetci cítime, že sa zvyšuje napätie v spoločnosti. Viac ako polovica ľudí prežíva neistotu a pocit hnevu na Slovensku je nad priemerom občanov krajín EÚ. Mám teda pochopenie pre tých, ktorí strácajú nádej.

FOTO TASR – Dano Veselský

Potrebujeme vidieť politikov vládnej koalície zodpovedných za manažovanie krízy, že sú schopní spolupráce napriek rozdielnym názorom. Potrebujeme vidieť jednotný plán, jasne odkomunikovaný a so širokou vedeckou podporu, ktorý dá ľuďom istotu a šancu pripraviť sa na to, čo príde.

Bez urážania

Potrebujeme, aby kritika nebola vnímaná ako útok a každá pochybnosť neviedla k urážkam svojich partnerov, oponentov a občanov. Potrebujeme hovoriť pravdu, poznať reálny stav, bez strašenia a prikrášľovania, lebo len tak môžeme v spoločnosti udržiavať dôveru a jednotu. Potrebujeme partnerský prístup medzi štátom a jeho občanmi. Práve ten sa posledné týždne výrazne oslabil. Preto, ak sa vláda rozhodne ísť cestou ďalšieho kola testovania, musím to síce rešpektovať, avšak považovala by som za správne, aby sa takéto testovanie realizovalo dobrovoľne.

Foto TASR – Michal Svítok

Som presvedčená, že akceptovanie opatrení zo strany občanov treba dosiahnuť nie hrozbami, ale presvedčivými dôvodmi. Pomohli by jasné argumenty o vhodnosti konkrétnych návrhov. Lebo ďalšie zahrávanie sa s trpezlivosťou ľudí si už nemôžeme dovoliť. Chcem byť nápomocná v boji s pandémiou. Sama však potrebujem poznať, dôverovať a akceptovať riešenia, ktoré nám majú v boji s pandémiou ďalej pomôcť.

Preto som sa dnes stretla s premiérom, aby sme sa porozprávali a aby som ho informovala o tomto mojom postoji. Uvedomujem si, že covid nás zastihol s krízami aj v iných oblastiach. Slovensko potrebuje pokojný, vecný a pragmatický prístup a o ten som pri riadení pandémie dnes predsedu vlády požiadala.“

Najnovšie články