Toto je dôvod, prečo malého princa Georga nikdy neuvidíte v dlhých nohaviciach. Leto, či zima, následník trónu musí nosiť krátke nohavice!

Monizz

Uvedomili ste si niekedy, že najmladší britský následník trónu mužského rodu nikdy nenosil dlhé nohavice? Ak vás to prekvapilo alebo šokovalo, dôvod hľadajte v etikete. Tá sa nehrá ani s malým Georgeom. Či mrzne, alebo sneží, chlapček musí mať vždy nohavice nad kolená.

Článok pokračuje pod videom ↓

View this post on Instagram

The three outfits of Prince George during the Royal Tour of Poland and Germany 🇵🇱󾓨 -July 25th 2017. . Photos : Prince George of Cambridge arrives during an official visit to Poland and Germany in Warsaw , Poland 🇵🇱 -July 17th 2017. . Cutie 😍🙈💙. . Prince George of Cambridge arrives at Berlin Tegel Airport during an official visit to Poland and Germany in Berlin , Germany 󾓨 -July 19th 2017. . Poor George 😳💙😴. . Prince George of Cambridge views helicopter models H145 and H135 before departing from Hamburg airport on the last day of their official visit to Poland and Germany in Hamburg , Germany 󾓨 -July 21st 2017. . Sweet boy 👦💜😱. . #royalfamily #katemiddleton #PrinceWilliam #PrinceGeorge #PrincessCharlotte #DukeofCambridge #DuchessofCambridge #London #monarchy #england #english #british #britishmonarchy #britishroyalfamily #photooftheday #love #l4l #happy #cute #gorgeous #amazing #beautiful #lovely #pretty #bestcouple #adorable #instadaily #baby #instapic

A post shared by The Cambridges 🇬🇧👑🎀 (@thecambridges_family) on

Nútené nosenie krátkych nohavíc je hlboko zakorenené v prastarej aristokratickej tradícii a britská rodina ju udržuje už celé veky. V skutočnosti je dôvodom sociálne začlenenie. Krátke nohavice mohli v britskej spoločnosti nosiť iba aristokratické deti šľachticov a panovníkov. Tradícia siaha do 16. storočia, čo potvrdzujú aj maľby aristokratických rodín. Malí chlapci majú na sebe vždy šaty, ako dievčatá. Až v na prelome 17. a 18. storočia sa z tohto úzu trochu poľavilo. Vtedy začali chlapcov od troch rokov obliekať už do kratších nohavíc, ktoré dnes nazývame šortky. Pýtate sa prečo? Pretože nosenie dlhých nohavíc je v aristokratických kruhoch len privilégiom dospelých mužov.

Obyčajní si ich neoblečú

Nohavice sú určené pre väčších chlapcov a mužov, zatiaľ čo šortky sú nepísaným spoločenským znakom malých chlapcov. Napriek tomu, že počasie sa mení, nohavice u malého chlapca sú považované za znak neurodzeného pôvodu, strednej triedy niekde na predmestí. Žiadny šľachtic, a už vôbec nie člen kráľovskej rodiny, netúži byť zaradený do tejto triedy. Dokonca ani vojvodkyňa z Cambridge,“ vysvetľuje odborník na etiketu William Hanson z britského časopisu Harper´s Bazaar. Malý princ sa dlhých nohavíc dočká až po dovŕšení ôsmeho roku! Takisto sa nesmie na verejnosti objaviť v tričku s obrázkom niektorého zo svojich obľúbených hrdinov. Darmo, že jeho kamaráti z neurodzených rodín sa z takýchto vecí môžu tešiť jedna radosť.

Krátke nohavice do svojich ôsmych narodenín museli nosiť aj princovia William a Harry. Rovnako ako oni aj princ Charles a mnoho jeho mužských predkov. Táto záležitosť však nie je len otázkou britskej etikety, ide o všeobecné pravidlo, ktoré dodržiavajú všetci aristokrati a členovia šľachtických rodín. Obliecť chlapcovi dlhé nohavice je totiž vnímané ako pokles vyššej vrstvy k strednej až k nižšej.

View this post on Instagram

#princessdiana

A post shared by Diana Kate Meghan 🇬🇧 (@loveprincessdiana) on

Tradícií je mnoho

Podobne, ako nohavice, aj klobúk je doplnok bez ktorého by si zasa len málokto vedel predstaviť panovníčku kráľovnú Alžbetu II. V súčasnosti ho používa hlavne pri slávnostných príležitostiach. Objaviť sa však bez klobúka na verejnosti bolo až do roku 1950 absolútnym prehreškom a britská panovníčka si to nikdy nesmela dovoliť. Dnes je už aspoň v tomto smere etiketa trochu miernejšia.

Rovnako ako klobúk, členky panovníckeho rodu by sa nemali objavovať bez rukavičiek. AJ tento zvyk má korene  v minulosti, kedy sa tak panovníci chránili pred prenosom baktérií od cudzích ľudí. Aj keď sa do kontaktu s nižšou a strednou vrstvou dostali len zriedka, choroby na nich mohli číhať všade. Tento zvyk ostal kráľovnej dodnes a keď niekomu podá ruku v rukavici, nikoho by ani nenapadlo, aby sa urazil.

Ani vojvodkyňa Catherine si už nemôže dovoliť vyjsť z domu v teplákoch. Ak sa chce prechádzať v pyžame, či v domácom oblečení, môže tak robiť len za múrmi palácov. Na verejnosti musí dodržiavať dekórum, preto ju pravdepodobne už nikdy neuvidíme oblečenú v športovom, nieto ešte v domácom úbore. Na neformálnejších akciách si môže dovoliť šaty, sako alebo sveter. Muži si môžu dovoliť nanajvýš nohavice, košeľu a sako.

Farebnosť je výsadou kráľovnej Alžbety, ktorá sa svojho času nechala počuť, že „Ak nosíte béžovú, nikto vás nespozná.“ Odvtedy ju ľudia nevideli v nevýraznej farbe, ale v tých najfarebnejších kreáciách, kostýmoch, či šatách. Kráľovnú by mal jej ľud vidieť už z diaľky. Kým v minulosti to nebol problém ani v nevýrazných farbách, dnes by sa len ťažko odlíšila od žien v jej blízkosti. Preto sa odlišuje aspoň výraznou farbou.

Menili by ste s niekým z kráľovskej rodiny? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pozri aj: Vojvodkyňa Kate vyvolala opäť rozpaky na tvárach celého sveta, keď si obliekla tento červený kúsok. Podľa viacerých to prepískla!

zdroj: babskeveci.sk (M), ofigenno.com