Táto európska krajina chce meniť históriu. Všetkým ženám plánuje dať menštruačné vložky zadarmo

Kristína Hagarová

Foto: Twitter (Girlguiding Scotland)/Wolfmann / CC BY-SA

Už dávno sa množstvo žien sústredí na to, aby niektoré hygienické pomôcky, ktoré na svoje bežné fungovanie jednoducho potrebujeme, boli dostupné pre každého. Mnohé dievčatá si ich nemôžu dovoliť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Hygienické vložky a tampóny potrebuje každá žena, ktorá má menštruáciu. Ako informuje portál Bored Panda, podľa štúdie, ktorú uskutočnila Plan International UK, až 15 % dievčat vo Veľkej Británii si nemôže dovoliť kúpiť hygienické pomôcky. Štúdia ďalej odhalila, že takmer polovica dievčat vo veku 14 až 21 rokov sa hanbí, keď má svoje dni. Táto štúdia ukázala, že v súvislosti s menštruáciou existujú skutočné problémy, ktoré je potrebné riešiť. Práve to vyriešilo Škótsko, ktoré zaviedlo návrh zákona, ktorý ustanovuje, že sanitárne výrobky budú pre celú krajinu bezplatné.

The Period Products Scotland Bill, ktorý predstavila Monica Lennon, už prešiel prvým hlasovaním. Ak sa tento návrh stane zákonom, vláda bude zodpovedná za zabezpečenie toho, aby boli výrobky dostupné všetkým, ktorí to potrebujú. Tento priekopnícky zákon je určený na to, aby sa Škótsko stalo prvou krajinou na svete, ktorá dodáva zadarmo výrobky určené pre zjednodušenie menštruácie. Tieto produkty pritom stoja v Británii približne 9,50 eur, teda 8 libier. Niektoré ženy si to jednoducho nemôžu dovoliť. „Nie je to žiadny luxus, ale je to potrebné a nikto by nemal byť bez týchto produktov,“ povedala Monica Lennon.

Pred dvoma rokmi sa Škótsko stalo prvou krajinou na svete, ktorá bezplatne sprístupnila tieto produkty na školách. Na tento účel vláda poskytla 5,2 miliónov libier. Zapojili sa do toho taktiež miestne podniky, reštaurácie a bary, ktoré sa zachovali rovnako. Niekoľko ďalších krajín po celom svete zase sanitárne výrobky oslobodili od daní.

Najnovšie články