12 pravidiel, ktoré by mala poznať každá matka pri výchove svojej dcéry

Lucia Mužlová

brightside.me

Určite ste sa pri výchove svojich detí snažili najviac, ako to len šlo. Áno, všetci robíme chyby a nie vždy sa nám podarí zachovať si odstup a naše deti pochopiť. Čo by ste ale ako matky mali svoje dcéry naučiť? Známa bloggerka Klarissa Ancell, matka svojej osemročnej dcéry, sa rozhodla napísať malú príručku pre všetky matky, vychovávajúce svoje dcéry. 

Váš make-up je už aj ich make-up

dcera1
pixabay.com

Dcéry rady na sebe robia zmeny a časom sa im ,,požičiavanie“ make-upu vyplatí. Budú vedieť, ako si ho naniesť, no zatiaľ ich líčenie plní iba zábavnú funkciu.

Povedať im o menštruácii je síce trápne, ale veľmi užitočné

Chcem, aby bola pripravená, keď na to príde. Je mojou povinnosťou byť k nej otvorená a hovoriť jej o zmenách v mojom tele, a napokon o zmenách, ktoré čakajú aj na ňu. Musí sa o tom vedieť pozhovárať bez hanby, a najmä so mnou.

Svet bude po nich chcieť, aby vyrástli skoro

A vašou povinnosťou je udržať vašu dcéru čo najdlhšie dievčaťom, a práve preto – žiadne šminky a len vhodné oblečenie. Zatiaľ žiadny telefón, musím predsa nastaviť hranice.

Podporte jej vzťah s ockom

dcera2
pixabay.com

Tak ako potrebujú matkinu lásku, potrebujú aj vidieť prirodzený záujem a lásku od muža, od svojho otca. Nehrajte rolu matky a otca v jednom.

Učte ich, akú hodnotu má sporenie peňazí

(Možno) Predídete tomu, aby sa niekedy stali na niekom finančne závislé.

Dávajte si pozor, ako pred nimi hovoríte o svojom tele

Má 8, takže je si vedomá, že existuje niečo ako konfekčná veľkosť. Ubezpečujem ju, že tá jej je v poriadku. O svojom tele hovorím pred ňou pekne a snažím sa vyhýbať sa negatívnostiam. Len vy budete príkladom dokonalého tela pre svoju dcéru, tak si dávajte pozor na to, čo pred ňou poviete.

Ochraňujte ju, ale učte ju stáť si za sebou

Svet vraj potrebuje viac silných žien, a napriek tomu, že jej vždy kryjem chrbát, sa predtým musí posnažiť čeliť problému sama.

Pochváľte dcéru aj za niečo iné ako je krása

Naučíte ju, že je hodná aj iných vlastností ako krásy. Hovorte jej, aká je milá, múdra, či vtipná. Tieto veci nepominú.

Určte hranicu v tom, ako s vami ľudia majú zaobchádzať

Bude vás pozorovať a bude robiť to isté. Sme ich najlepší učitelia a skôr sa naučia to, čo budú vidieť ako to, čo im povieme. Takže ak vám záleží na tom, ako sa k vám ľudia chovajú, je tu veľká šanca, že keď vyrastie, bude konať rovnako.

Nasledujte svoje sny a vášne

dcera3
pixabay.com

To ju naučí, že bude rovnako nasledovať svoje vlastné sny. To je dôvod, prečo jej napríklad hovorím o svojich bloggerských cieľoch, aby vedela, že mám pred sebou vytýčené méty, na ktorých tvrdo pracujem a som na ne hrdá.

Učte ich, že treba používať hlavu, keď príde fáza chlapcov a mužov

Naučte ich veriť inštinktom a pocitom a keď za vami s týmito pocitmi prídu, verte im, oceňte to, lebo nabudúce už to urobiť nemusia.

Pomôžte im zbadať, že ich telo si musia vážiť a musí byť oň postarané

Ukážte im to zas na sebe. Môžete viesť otvorené a úprimné konverzácie o vzťahoch a o tom, ako sa o nich má a nemá starať.

babskeveci.sk (Romana Dorotovičová), brightside.me

Najnovšie články