Pomáha deťom, prírode a bojuje za práva žien. Angelina Jolie má skutočne srdce na pravom mieste

Hyriaková Kristína

Foto: archív TASR/AP

Niektorí ľudia jednoducho veria tomu, že môžu urobiť svet lepším a že vďaka ich rozhodnutiam bude svet lepšie miesto. Musíte však mysliať aj na to, že nie vždy vaše rozhodnutia berú ľudia ako správne a dobré.

Prípadom, kedy sa snaží človek urobiť dobré rozhodnutia, keď má na to možnosť, no nie vždy je to brané pozitívne, je aj obľúbená herečka Angelina Jolie. Mnohí ľudia ju milujú, mnohí ju nenávidia, no je viac, než len jasné, že sa snaží urobiť zo sveta lepšie miesto. Ako uvádza portál Brightside, venuje sa tomu už 20 rokov. Počas tejto doby bojovala proti chudobe a zachraňovala prírodu, no zároveň nezabúdala na to, že je aj matkou.

Keď nakrúcala Laru Croft

V roku 2000 nakrúcala v Kambodži populárny film Lara Croft: Tomb Raider. Krajina bola v tom čase v kríze a práve táto mladá herečka dodala všetkému obrovský význam. Začala vykonávať vlastný výskum v problémových miestach po celom svete a zaujímala sa o utečencov. Poskytla humanitárnu pomoc ľuďom v núdzi a darovala peniaze. Neskôr bola menovaná aj veľvyslankyňou dobrej vôle UNHCR.

Miluje prírodu aj ľudí

Foto: archív TASR/AP

Svoje prvé dieťa si zobrala zo sirotinca z Kambodže. Stále však chce, aby si udržal spojenie s jeho dedičtstvom, tak v tejto krajine kúpila dom. Neskôr kúpila 60 000 hektárov parku Samlout, v ktorom pytliaci ohrozovali niektoré druhy zvierat. Projekt nazval Maddox Jolie.

Pomoc utečencom

Odkedy je Angelina v UNHCR, nepretržite pracuje, aby pomohla ľuďom, ktorí to teraz najviac potrebujú. Jednou zo skupín ľudí sú práve utečenci. Sama chodí do táborov v rôznych krajinách a pomáha zlepšovať ich životné podmienky, poskytuje im humanitárnu pomoc. Pomáha tiež budovať školy a zdravotnícke zariadenia. Otvorila základnú školu pre dievčatá v Afganistane, aby mali možnosť vzdelávať sa.

Podporuje množstvo nadácií

Foto: archív TASR/AP

Angelina sa snaží zlepšiť život všetkých ľudí, v rôznych oblastiach života. Zameriava sa aj na povedomie o rakovine a snaží sa o odstránenie extrémnej chudoby. Angelina sa spolu s ďalšími ľuďmi spojila a podporuje nadácie pre siroty, ktoré poskytujú základné služby, ako sú napríklad zdravotná, vzdelávacia a psychologická podpora.

Bojuje za práva žien

Pomáha nielen utečencom, ale aj ženám, ktoré vo vojnových zónach trpeli sexuálnym násilím. Považuje za dôležité odstrániť ho, pretože toto obťažovanie ničí životy žien, ich rodina aj komunity. Taktiež založila iniciatívu, ktorej cieľom je vyšetrovanie sexuálneho násilia a prijatie opatrení proti nemu.

Pripomína ženám, aby sa starali o svoje zdravie

Herečka prišla o matku aj o tetu v dôsledku rakoviny prsníka. Angelina mala vysokú šancu, že sa táto choroba vyvinie aj u nej, preto si dala preventívne odstrániť oba prsníky. Otvorene o tom prehovorila, zdieľala svoje skúsenosti a snažila sa povzbudiť ženy k tomu, aby sa nechali včas otestovať.

Pomáha pri katastrofách

Foto: archív TASR/AP

Keď v roku 2011 smrtiace tornádo zničilo približne 8 000 domov a 400 podnikov v Missouri, Angelina spolu s jej bývalým manželom Bradom Pittom darovali 500 000 dolárov od nadácie Maddox Jolie-Pitt na pomoc pri obnove mesta. Keď zažilo Haiti ničové zemetrasenie, taktiež mu venovali milión dolárov.

Inšpiruje svoje deti

Jej dcéra Zahara navrhla vlastnú kolekciu šperkov spolu so slávnym klenotníkom Robertom Procopom, The Zahara Collection. Rovnako ako jej matka, tak aj Zahara všetky zarobené peniaze dala neziskovej organizácii, ktorá poskytuje prechodné bývanie týraným ženám a deťom.

Najnovšie články