Koľko si na Slovensku rodičia zaplatia za školské pomôcky? V niektorých domácnostiach aj viac ako 100 eur

Kristína Hagarová

Foto: archív TASR

September je pre mnohých ľudí hlavne mesiac, ktorý patrí začiatku školského roka. Najväčšie náklady to predstavuje pre rodičov prvákov, no napriek tomu sú školské pomôcky niečo, za čo si rodičia priplatia. Ako informoval portál tvnoviny, tento rok to bude dokonca o niečo viac.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál, podľa Štatistického úradu SR práve školské pomôcky o niečo zdraželi a hoci sa to na prvý pohľad nezdá ako veľmi veľa, keď sa dá nákup celý dokopy, je jasné, že si rodičia priplatia. Nákup sa môže pohybovať aj okolo 100 eur, čo nie je malá suma, keď vezmeme do úvahy zošity, perá a ceruzky, ktoré v konečnom dôsledku nie sú až také drahé.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Pol Vloeren & Stofferingen (@polvloeren),

Najväčšie náklady majú rodičia prvákov

Najväčšie náklady však majú samozrejme rodičia prvákov, ktorí im kupujú školské tašky, ktoré sú celkom nákladné. Priemerná cena základných školských potrieb pre prváka závisí od značky, pohybuje sa však okolo 65 eur a viac, v závislosti od toho, ako veľmi chcete ušetriť. Napriek tomu, rodičia prvákov dostávajú od štátu na nákup školských potrieb 100 eur.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 🌿 Mคϻค❥Nerea,Salvador,Martina🌿 (@monica_lopez86),

Považská Bystrica dodáva balíčky so školskými potrebami

Niektoré mestá však do základných škôl dodajú balíčky so školskými potrebami. Ako informuje TASR, do základných škôl v meste Považská Bystrica nastúpi v septembri 323 prvákov, čo je o 20 viac ako v minulom školskom roku. Aj v tomto roku dostanú prváčikovia od mesta darček v podobe balíčka so základnými školskými potrebami. Spolu sa rozdá približne 400 balíčkov. Tie budú obsahovať peračník, pastelky, „voskovky“, detské nožnice, temperové farby, maliarsku paletu, pravítko, lepiacu tyčinku, náčrtník a skicár, farebný papier, ceruzku s gumou, strúhadlo, plochý a guľatý štetec, vodové farby a detské tričko s logom mesta. Cena jedného balíčka je približne 15 eur.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa AnnEvent (@anneventuk),

Zmeny vo výbere jazyka

Od školského roka 2019/2020 rodičov taktiež čaká ďalšia zmena, kedy si základná škola bude môcť vybrať, ktorý jazyk začnú v treťom ročníku vyučovať ako prvý. Angličtina zostáva povinná od siedmeho až deviateho ročníka, v prípade, že si ju nevyberú ako prvú. Doterajšia úprava určovala angličtinu ako prvý povinný jazyk od tretieho ročníka. Od nového školského roka sa však táto povinnosť zmení, keď si budú môcť deti zvoliť iný svetový jazyk podľa možností konkrétnej školy. Táto zmena v zákone je dobrovoľná. Ministerstvo školstva predpokladá, že väčšina škôl zostane pri doterajšej praxi a bude vyučovať angličtinu ako prvý cudzí jazyk.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa SCHOOL LUNCH BOX (@schoollunchbox),

Obedy „zadarmo“

Novinkou budú taktiež aj obedy zadarmo, o ktorých sme vás už informovali v našom článku. Obedy zadarmo nie sú v skutočnosti zadarmo, sú len dotáciou na jedlo. Suma, ktorú doteraz platil rodič na šeku pre školskú jedáleň sa skladala z dvoch častí. Jednu časť tvorila cena surovín, z ktorých sa obed varil. Druhá časť sumy zahŕňala náklady na réžiu, čiže platy, energie, všetko, čo treba na to, aby sa zo surovín stalo hotové jedlo, čiže obed. Nejde teda o obedy zadarmo, ale o dotáciu na obedy vo výške 1,20 eur.

Je dôležité, aby ste vedeli, na čo má vaše dieťa skutočne nárok, no aby ste boli informovaný aj o tom, aké máte možnosti. Čo si o zmenách myslíte?