Budeme chodiť do potravín s vlastnými nádobami? Europoslanci schválili zákaz jednorazových plastových tašiek

Hyriaková Kristína

Foto: TASR/AP

Štatistiky hovoria, že každý Európan ročne vyprodukuje takmer 190 kilogramov odpadu len z obalov. Podľa správ lámeme rekordy, preto sa europoslanci rozhodli zasiahnuť. Schválili zákaz predaja jednorazových plastových tašiek.

Článok pokračuje pod videom ↓

Informoval o tom portál Noviny.sk. Europoslanci chcú, aby si ľudia nosili do obchodov vlastné dózy na potraviny a predajcovia budú musieť akceptovať, keď si niekto bude tovar naberať do vlastnej tašky. Podpredseda Európskeho parlamentu Martin Hojsík povedal, že v Dunaji je viac plastových odpadov ako rýb a mnohé z nich sú zbytočné.

Jednorazové plastové tašky budú zrušené

V hre je tak zrušenie sušienok a keksíkov, ktoré sú zabalené po jednom, alebo pridávaným chemikáliám v jednorazových plastoch. O zákaze hovorí „obalová legislatíva“. Ako ďalej informuje portál, s jednorazovými obalmi chce Európska únia skoncovať do roku 2030. Najprv by chceli predražiť, aby odradili od ich používania.

Existovať však budú aj výnimky, napríklad malé prevádzky jedální. Podľa europoslanca Michala Wiezik nie je riešenie prejsť z jednorazového plastu na jednorazový papier, pretože ten sa vyrába zo stromov.

Už čoskoro sa tak môže stať, že všetci budeme chodiť do obchodov nielen s vlastnými taškami, ale aj s nádobami.

Najnovšie články