Po novom sa budú dôchodky zvyšovať viackrát za rok. Vďaka kalkulačke si vypočítate, koľko peňazí dostanete v roku 2024

Kristína Hagarová

Foto: pxhere

Po novom sa budú dôchodky zvyšovať aj viackrát v priebehu roka. Stane sa to, keď dôchodcovská inflácia od posledného zvyšovania presiahne stanovenú hranicu. Vtedy bude aktivovaná mimoriadna valorizácia a dôchodky sa zvýšia bez ohľadu na to, či už boli v danom roku valorizované.

Článok pokračuje pod videom ↓

Informoval o tom portál Finsider. Mimoriadna valorizácia sa dostala do legislatívy kvôli prudkému zdražovaniu. Penzie narástli napríklad aj v júli 2023, kedy sa zvýšili o 10,6 percenta. Mimoriadna valorizácia bude platiť od januára 2024, kedy sa dôchodky zvýšia tak, ako seniori už sú zvyknutí.

Situáciu budú sledovať

„Počas ďalších mesiacov potom budú štatistici sledovať vývoj dôchodcovskej inflácie. Ak jej miera od poslednej valorizácie presiahne päť percent, rast budú oznamovať Sociálnej poisťovni. Štát potom mimoriadne zvýši penzie tri mesiace po oznámení Štatistického úradu SR. Bude totiž potrebovať čas na to, aby na zvýšenie vyčlenil financie a aby sa na vyplácanie mohla pripraviť aj poisťovňa. Penzie sa potom zvýšia vždy o oznámenú mieru inflácie,“ informuje portál.

Foto: pxhere

Ako to môže vyzerať v praxi?

Ako ďalej vysvetľuje portál, môže to napríklad vyzerať tak, že v máji 2024 štatistici oznámia, že boli splnené podmienky na mimoriadne zvýšenie dôchodkov. Stane sa tak v prípade, že od poslednej valorizácie dosiahne dôchodcovská inflácia sedem percent. Závisí od toho, ako vzrastú náklady v domácnostiach dôchodcov podľa ich nakupovania. Rast inflácie vie štatistický úrad vyhodnotiť asi 15 dní po skončení daného mesiaca.

Vypočítajte si váš dôchodok

Najnovšie články