Vedci zverejnili návod, ako spomaliť starnutie. Toto je skutočné tajomstvo dlhého života

Dana Kleinová

Foto: Image by rawpixel.com on Freepik

V roku 2050 bude 80 % starších ľudí žiť v krajinách s nízkym a stredným príjmom. Tempo starnutia populácie je oveľa rýchlejšie ako v minulosti a krajiny čelia výzvam, aby sa na tieto zmeny čo najlepšie pripravili. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako píše portál WHO, ľudia na celom svete žijú dlhšie. Dnes môže väčšina ľudí očakávať, že sa dožijú šesťdesiatky a viac. Každá krajina na svete zaznamenáva rast veľkosti aj podielu starších ľudí v populácii. V roku 2020 počet ľudí vo veku 60 rokov a starších prevýšil počet detí mladších ako 5 rokov. Odborníci zároveň upozorňujú, že v rokoch 2015 až 2050 sa podiel svetovej populácie nad 60 rokov takmer zdvojnásobí, a to z 12 % na 22 %.

Foto: pixabay

Populácia rapídne starne

Odborníci prezradili viacero prognóz. Do roku 2030 bude mať 1 zo 6 ľudí na svete 60 rokov alebo viac a do roku 2050 sa svetová populácia ľudí vo veku 60 rokov a starších zdvojnásobí a dosiahne počet až 2,1 miliardy. Očakáva sa, že počet osôb vo veku 80 rokov a starších sa v rokoch 2020 až 2050 strojnásobí a dosiahne 426 miliónov.

Zatiaľ čo tento posun v distribúcii obyvateľstva krajiny smerom k vyššiemu veku, známy ako starnutie populácie – začal v krajinách s vysokými príjmami (napríklad v Japonsku má 30 % populácie už viac ako 60 rokov), v súčasnosti najväčšie zmeny zaznamenávajú práve krajiny s nízkymi a strednými príjmami. Do roku 2050 by tak mali dve tretiny svetovej populácie nad 60 rokov žiť v krajinách s nízkymi a strednými príjmami.

Odborníci posielajú varovanie

Najnovšie články