Zaujímavé zistenie vedcov: Pitie červeného vína prispieva k ochrane proti koronavírusu, pozor však na pivo

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Alkohol a koronavírus jednoznačne nie sú dvojica, ktorá by k sebe patrila. Alkohol oslabuje imunitu a keďže pri nakazení koronavírusom ju potrebujete, je dôležité, aby ste sa mu vyhli. V kombinácii s liekmi je abstinencia úplnou samozrejmosťou.

Článok pokračuje pod videom ↓

Napriek tomu sa zdá, že milovníci červeného vína sa môžu tešiť. Ako informuje portál FoodNavigator, zdá sa, že práve tento alkoholický nápoj podľa štúdie znižuje riziko infekcie koronavírusom. Spôsobujú to hlavne látky, ktoré červené víno obsahuje. U ľudí, ktorí vypijú päť pohárov červeného vína týždenne, je riziko nákazy koronavírusom oveľa nižšie. Podľa štúdie je riziko nákazy nižšie o 10 až 17 %.

Foto: unsplash

Červené víno znižuje riziko nákazy

Štúdiu zverejnili vedci z Univerzity v Šen-čene, pričom skúmali 473 957 subjektov. Skúmali riziko koronavírusu v kombinácii s alkoholom a úmrtnosť. Okrem výhod pitia červeného vína tiež prišli na to, že ľudia, ktorí vypijú jeden až štyri poháre šumivého vína alebo bieleho vína majú o 7 až 8 % nižšie riziko, že sa nakazia koronavírusom.

Foto: unsplash

Dôležitá je miera

Štúdia však nepoteší milovníkov piva, keďže podľa nej sa pri jeho konzumácii riziko nákazy koronavírusom zvyšuje o 7 až 28 %. Riziko nákazy koronavírusom tiež zvyšujú liehoviny a nadmerné pitie alkoholu. Štúdia upozorňuje tiež na to, že je dôležité nebrať alkohol ako liek a prevenciu proti koronavírusu.