Dieťa hryzie, je agresívne a hystericky plače. 8 foriem detského správania, ktoré by ste nemali ignorovať

Kristína Hagarová

Foto: flickr (Olga/ Олька)

Aj deti majú svoje nálady, ktoré občas ostatných privádzajú do šialenstva. Hlavne vtedy, keď nemáte ani len poňatia, čo vám tým všetkým vlastne chcú povedať. Existuje však hneď niekoľko situácií, kedy by ste mali pri správaní svojho dieťaťa jednoznačne spozornieť a hlavne si dať pozor na svoju vlastnú reakciu.

Mať malé dieťa, ktoré poriadne samo nevie, čo chce, je veľmi náročné. Hlavne vtedy, keď sa správa zvláštne a vy nemáte ani len poňatia, čo vám chce vlastne reálne komunikovať. Portál BrightSide zhromaždil najčastejšie formy správania detí, ktoré môžu rodičom pomôcť porozumieť im.

Foto: unsplash

Je agresívne a hryzie

Mozog dieťaťa sa neustále vyvíja a postupne si budujú schopnosti uvažovania a logického myslenia. Hryzenie a agresia nemusí byť nevyhnutne odraz vášho štýlu výchovy, niekedy vám dieťa môže hodiť do hlavy hračku aj vtedy, keď ho chcete pobozkať. Skúste jeho správanie modelovať a ukázať mu, čo je správne.

Výkyvy nálad a hystéria

Keď začne vaše dieťa vrieskať, máte pocit, že ste mu ublížili najviac na svete, napriek tomu, že sa nič hrozné nestalo. Len ste mu dali oranžový pohár na miesto zeleného. Je to však frustrujúce, keď vaše dieťa neustále vyvádza. Preto sa snažte zostať pokojný, ale zároveň im ukážte, že jeho správanie nie je v poriadku.

Foto: flickr (Olga/ Олька)

Všetko hádže a odmieta

Ak sa vaše dieťa nechce obúvať, nechce si zabaliť tašku a je zo všetkého otrávené a nemá dobrú náladu, pravdepodobne je to len únava a akási prosba o oddych. Doprajte mu to a nebojte sa nechať ho na chvíľku len tak ležať.

Nechce sa upokojiť

Ak sa vaše dieťa nechce upokojiť, neustále bojuje alebo okolo vás behá, môže to znamenať, že nemá dostatok aktivity. Dieťa sa vám možno snaží povedať, že chce ísť vonku, skákať alebo sa zabávať s ostatnými deťmi. Skúste mu pridať do rozvrhu nejakú aktivitu, môžno potrebuje oveľa viac pohybu.

Foto: unsplash

Ničí hračky

Ak vaše dieťa ničí hračky, hrá sa s nimi agresívne alebo niektoré úplne ignoruje, môže to znamenať aj to, že sa proste nudí. Skúste mu vymyslieť inú činnosť, ktorá ho trochu prebudí, choďte na prechádzku, kreslite si alebo sa niečo hrajte. Ak je odmietavé, skúste to začať robiť vy a možno sa ku vám pripojí.

Na všetko hovorí nie

Dieťa odmieta jedlo, čistenie zubov, obliecť si pyžamo, proste nechce spolupracovať. Tento typ správania môže byť znakom toho, že sa snaží nad celou situáciou získať kontrolu. Najlepšie je dať dieťaťu možnosti, kedy si napríklad zuby umyje. Teraz alebo po rozprávke.

Klame

Malé deti klamať nevedia, no je jasné, že by ste mu mali odmalička vysvetľovať, že to nie je správne a ignorácia určite nie je dobrý postup. V prvom rade však musíte nájsť príčinu toho, prečo vám klame a čo je skutočne za tým.

Foto: unsplash

Bije ostatných

Deti sa učia, ako zvládať emócie, no keďže sú neustále len malé, občas ich to ovládne a vtedy zareagujú tým, že svojho kamaráta udrie. Keď sú však deti staršie, často si tým aj niečo kompenzujú, preto sa zamyslite nad štýlom, akým ich vychovávate. Všetko je to komunikácii a o vzoroch, takže si dajte pozor na to, čo vo vašom okolí môže v dieťaťu spôsobovať takúto agresiu. Rozhodne to neberte na ľahkú váhu.

1
Komentovať