Rozmaznávanie a prejedanie. 6 dôvodov, prečo by babičky nikdy nemali vychovávať vaše deti

Kristína Hagarová

Foto: flickr (Ivan Radic)/pexels

Keď sa v rodine objaví nové bábätko, všetky babičky sú zrazu v pozore. Vzťah dieťaťa a starej mamy je naozaj veľmi dôležitý. Babičky sú pripravené na to poskytnúť mamičkám dobré rady. No často nie sú ochotné rešpektovať pravidlá, ktoré im určí mamička.

Článok pokračuje pod videom ↓

Toto často vyústi do konfliktov. Je potrebné povedať, že nie každá stará mama neberie do úvahy to, čo povie matka dieťaťa. Je však dôležité, aby vzťah babka a vnúča zostal presne na takejto rovine. Vychovávanie však musí zostať len a len na rodičoch. Presne preto sa často hovorí, že starí rodičia sú na to, aby svoje deti rozmaznávali. Existuje niekoľko dôvodov, prečo by mamy nemali nikdy nechať babičky, aby vychovávali ich deti.

Foto: pexels

Zastarané metódy

Jednou z najčastejších metód, ktorými sa staré mamy ešte stále zvyknú riadiť, je balenie detí. V dnešnej dobe sa necháva dieťatkám voľnosť počas spánku a len máloktorá matka (v závislosti od povahy dieťaťa) balí svoje dieťa tak, že mu trčí len hlava. Predtým sme žili v tom, že je potrebné dieťa poriadne zabaliť, aby sa v perinke ani nehlo. Teraz potrebuje voľnosť. Existuje však aj množstvo ďalších príkladov. Všetko je však len o komunikácii medzi sebou a o vzájomnom rešpekte.

Foto: pixabay

Prejavy lásky

Vo všeobecnosti už neplatí názor, že keď dieťa plače v postieľke, mali by sme ho nechať tak, nech sa samo utíši. Teraz je to inak. Samozrejme, nemali by sme dieťa brať na ruky pri prvom zamrnkaní, ale je dobré, aby dieťa vedelo, že ste tu pre neho a že ho utíšite, keď sa potrebuje túliť. Babičky však často môžu uprednostňovať práve prvú metódu. Opäť však všetko záleží len na tom, ako si to medzi sebou vykomunikujete.

Pozor na rozmaznávanie

Ak vaše dieťa trávi so starou mamou veľmi veľa času, je to úžasné. V každom prípade si potrebujete ujasniť mieru rozmaznávania. Ako sme už spomínali, staré mamy sú práve na to a nie na vychovávanie. No všetkého veľa škodí a aj starká by si mala nájsť mieru toho, čo všetko dieťaťu dovolí. Dôležité je dať mu aj nejaké povinnosti a urobiť všetko preto, aby vyvinulo aktivitu.

Budovanie hraníc

Keď ku vám chodí stará mama veľmi často a stráži vaše deti, môže sa začať starať aj do vašej domácnosti a do spôsobu, akým ju vediete. Občas to ani nemyslí zle, no vy budete osoba, ktorej sa to nebude páčiť. Preto si postavte hranice a vysvetlite, že vy si budete viesť domácnosť tak, ako to vyhovuje vám a nie je vhodné, aby vás kritizovala alebo vám všetko preorganizovala.

Foto: pxhere

Podrývanie autority

Situácia je jednoduchá. Vidíte, že vaše dieťa už zjedlo počas dňa dosť sladkostí. Opýta sa vás či si ešte niečo môže dať a vy jasne odpoviete nie. Babička medzi tým príde a povie: „Nepočúvaj svoju matku, daj si trochu zmrzliny.“ Keď to povie priamo dieťaťu a ešte aj okríkne vás, je jasné, že podrýva vašu autoritu. Dohodnite sa na tom, že takéto poznámky nebude mať v prítomnosti dieťaťa.

Prejedanie

Poznáte to, keď pošlete dieťa na prázdniny k starej mame a vráti sa ku vám o niekoľko kilogramov ťažšie? Presne to je problém starých mám. Neustále majú pocit, že im bolo málo a práve preto im stále niečo dávajú na tanier. Asi je jasné, že to pre vaše dieťa teda nie je celkom vhodné, hoci by nad tým možno mnohí mávli rukou a označili to za normálne.

Foto: pxhere

Je jasné, že mnohé tieto príklady sú veľmi prifarbené a skreslené. Každá stará mama je iná, každé dieťa je taktiež iné. Napriek tomu by ste mali vždy myslieť na vzájomnú komunikáciu a dohodu. Babka by mala vždy rešpektovať požiadavky matky, no zároveň by mala matka rešpektovať skúsenosti a dobrú vôľu. Všetci v rodine chcú predsa pre dieťa len to najlepšie, no nie?

Najnovšie články