Ak máte jedno z týchto hesiel, ihneď ho zmeňte. Je totiž v zozname 25 najzneužívanejších na svete

Michal Blaško

Podľa čoho si zvolíte heslo? Niekto si dáva dátum narodenia, iný sa spolieha na „neporaziteľnú“ moc čísel, ktoré sú uložené v jednom číselnom rade. Najmä staršia generácia ich má v obľube. Pozrite sa spolu s nami na heslá, ktoré „ľavou zadnou“ rozlúskne aj hacker – začiatočník. 

Už sedem rokov, vždy v decembri, spoločnosť SplashData, ktorá vyvíja práve aplikácie starajúce sa o našu virtuálnu bezpečnosť, zostavuje rebríček 25. najčastejšie hacknutých hesiel. Niektoré z nich (najmä tie, ktoré sa dostali na prvé priečky tejto „hitparády“) vám vyvolajú úsmev na tvári. V iných môžete dokonca objaviť to svoje, ktorým sa každodenne prihlasujete na sociálnu sieť či do emailu.

Možno by si však tento rebríček mala pozrieť najmä staršia generácia, ktorej môže pomôcť pochopiť, aké dôležité je chrániť si aj svoj virtuálny svet.

Zozbierali viac ako 5 miliónov hacknutých hesiel

pixabay.com

Denne hackeri rozlúsknu naozaj množstvo hesiel. SplashData zostavila rebríček z viac ako 5 miliónov hacknutých hesiel od decembra 2016 do decembra 2017. Väčšina „ukradnutých“ hesiel pochádzala z Južnej Ameriky a Východnej Európy. Ktovie, možno sa im čo-to podarilo ukradnúť aj zo Slovenska. Pozrite sa spolu s nami na rebríček, ktorý rozhodne stojí za pozornosť.

Top 25 hacknutých hesiel za rok 2017

1. 123456 (toto heslo si drží prvenstvo už štyri roky)
2. Password („heslo,“ nezmenená pozícia)
3. 12345678 (podskočilo o jednu priečku za uplynulý rok)
4. qwerty (polepšilo si o dve miesta)
5. 12345 (kleslo o dve miesta)
6. 123456789 (nové)
7. letmein („pusti ma dnu,“ nové)
8. 1234567 (nezmené)
9. football (kleslo o štyri priečky)
10. iloveyou (nové)
11. admin (polepšilo si o štyri miesta)
12. welcome („vitaj,“ pozícia nezmenená)
13. monkey („opica,“ nové)
14. login (kleslo o tri priečky)
15. abc123 (kleslo o jednu
16. starwars (nové)
17. 123123 (nové)
18. dragon (o jednu priečku vyššie ako minulý rok)
19. passw0rd (pohoršilo si o jednu priečku)
20. master (polepšilo si o jednu priečku)
21. hello (nové)
22. freedom („sloboda“ nové)
23. whatever („čokoľvek“ nové)
24. qazwsx (nové)
25. trustno1 („never nikomu“ nové)

Čím dlhšie, tým lepšie

pixabay.com

Zaujímavý je aj názor Morgana Slaina, samotného riaditeľa spoločnosti SplashData, ktorý tvrdí, že zvoliť si heslo podľa nášho najobľúbenejšieho seriálu či filmu, ktorý je momentálne „in“, nemusí byť práve tým najšťastnejším riešením. „Hackeri sa v prvom rade sústreďujú na to, čo je v móde, a to aj vo svete filmu, hudby či kultúry,“ tvrdí Morgan. Preto dať si za heslo „Gameofthrones“ nemusí byť práve ten najoriginálnejší nápad. Ak to napadlo vám, určite to napadlo aj ďalším pár tisícom. Preto je oveľa lepšie zvoliť si čo najdlhšie heslo, ktoré hackeri nerozlúsknu ani za pár rokov. Je to tá najlepšia vec, ktorú môžete urobiť pre svoju bezpečnosť.

Pozri aj: Na svete by bolo o 45 ton jedla viac a o 25 ton odpadu menej. Toto všetko by sa ne(stalo), keby ste sa nikdy nenarodili

zdroj: iflscience.com

Najnovšie články