Minister financií sa vyjadril jednoznačne. Seniori by mali dostať 13. dôchodky v plnej sume už v tento dátum

SITA

Foto: maxpixel

Sociálna poisťovňa by mohla už v máji alebo júni tohto roka vyplatiť dôchodcom trináste dôchodky v plnej sume. Na utorkovej tlačovej besede to povedal minister financií Igor Matovič (OĽaNO).

Článok pokračuje pod videom ↓

Takýto návrh podľa neho súvisí s tým, že rast cien na Slovensku by sa vzhľadom na vojnu na Ukrajine nemal v ďalšom období výrazne znížiť. Ministerstvo financií podľa neho na tento účel zabezpečilo dostatok finančných prostriedkov.

V novembri ho už nedostanú

Ak penzisti dostanú trinásty dôchodok ešte v prvej polovici tohto roka, v novembri tohto roka im Sociálna poisťovňa túto dávku už nevyplatí. „Je to rozpočtovo zodpovedný krok, ktorým pomôžeme dôchodcom vtedy, keď to potrebujú,“ povedal Matovič. Šéf rezortu financií upozornil na to, že dôchodky sa na Slovensku zvyšujú podľa toho, aká bola v prvom polroku predošlého roka tzv. dôchodcovská inflácia. Keďže v prvom polroku minulého roka dôchodcovská inflácia dosiahla 1,3 percenta, penzie od začiatku tohto roka stúpli o 1,3 percenta.

Za prvý polrok tohto roka by mohla dôchodcovská inflácia dosiahnuť 8,3 percenta, a preto by dôchodky mohli od začiatku budúceho roka vzrásť o 8,3 percenta. Priemerný 500-eurový dôchodok by tak mohol podľa Matoviča od začiatku budúceho roka stúpnuť o viac ako 40 eur, čo by v ročnom vyjadrení predstavovalo približne 500 eur.

Suma je jednoznačná

Poslanci NR SR za hnutie Sme rodina Jozef Lukáč a Miloš Svrček predložili do parlamentu návrh novely zákona o trinástom dôchodku, podľa ktorého by polovicu trinásteho dôchodku mala Sociálna poisťovňa vyplatiť penzistom už v júli tohto roka. Zvyšnú polovicu trinástej penzie by mali dôchodcovia podľa tohto návrhu dostať v štandardnom termíne, teda v novembri tohto roka.

Suma trinásteho dôchodku predstavuje od 50 eur do 300 eur. Trinástu penziu v maximálnej výške 300 eur dostávajú tí poberatelia dôchodku, ktorých dôchodok nepresahuje výšku životného minima. Aktuálne ide o sumu 218,06 eura, od júla by sa však mala suma životného minima zvýšiť. Výška trinástej penzie sa počíta podľa zákonom stanoveného vzorca. Čím je mesačný dôchodok vyšší, tým je trinásta penzia nižšia. Penzisti s najvyššími dôchodkami dostávajú trinástu penziu v sume 50 eur. V novembri minulého roka išlo o tých dôchodcov, ktorých penzia presiahla 912,50 eura.

Najnovšie články