Toto je vek, v ktorom sú ženy počas života najšťastnejšie, hovorí nová štúdia

Kristína Hagarová

Foto: Unsplash

Pýtali ste sa samy seba, kedy budete konečne šťastná? Napriek tomu, že existujú mnohé štúdie o tom, kedy bude žena prežívať svoje najkrajšie obdobie v živote, v skutočnosti sú prieskumy trochu nejasné.

Článok pokračuje pod videom ↓

Mnohé ženy si myslia, že najšťastnejší vek je jednoznačne okolo 30 až 40 rokov. Vtedy sa zdá, že už máte život usporiadaný a že všetko je skutočne tak, ako má byť. Podľa Daily Mail sa však zdá, že žena dosahuje vrchol šťastia hneď dvakrát za život. Odborníci z London School of Economics and Political Sciences uvádzajú, že vrchol šťastia dosahujú ženy, keď majú 23 rokov a keď majú 69.

Foto: unsplash

Každý vek je špecifický

Vedci otestovali okolo 23 000 dobrovoľníkov vo veku 17 až 85 rokov a vyšlo im, že šťastie prechádza do tvaru U. 23 rokov je spravidla vek, kedy práve mnohí ľudia ukončili svoje vzdelanie a teší sa na nový štart do života a na kariéru či peniaze, ktoré si zarobí. Na druhej strane 69 rokov je vek, kedy bude veľa ľudí pripravených užívať si dôchodok a mať za sebou stres z výchovy rodiny. Každý vek je však v niečom špecifický a na každom je niečo, čo by vás mohlo tešiť.

Foto: unsplash

Zdá sa, že nás najšťastnejší vek len čaká

ktoré sa v strednom veku znižuje a dosahuje vrchol na druhom konci spektra. 23 rokov je spravidla vek, keď veľa ľudí ukončilo vzdelanie na treťom stupni a teší sa na začatie kariéry a na skutočný príjem po prvýkrát so všetkými slobodami, ktoré prináša.Vo veku 69 rokov bude veľa ľudí pripravených užiť si dôchodok a mať za sebou stres z výchovy rodiny. Ale to nie je všetko zlé pre tých, ktorí sú uprostred, pretože samostatný výskum identifikoval niekoľko zásadných krokov, ktoré majú podniknúť, aby ste sa v každom veku potešili zo života.

Foto: unsplash

Ďalšia štúdia hovorí jasne

Dokazuje to aj ďalšia štúdia, podľa ktorej sa ženy vo veku 45 až 54 rokov opisujú ako veľmi šťastné, pretože už nepotrebujú byť číslom jedna a začínajú si užívať život. Ženy vo veku 65 a viac sa však popisujú ako „až príliš šťastné“. Zdá sa teda, že vôbec nehovoríme o strednom veku, keď sa zameriame na šťastie. Podľa nového prieskumu, ktorý realizoval British National Health Service máte pravdepodobne tento vek ešte pred sebou. Ženy dosahujú podľa nich najšťastnejší vek, keď majú 85 rokov. V rámci prieskumu s 12 otázkami zisťovali na 8 000 Britkách hodnotenie úrovne sebavedomia, úzkosti a porúch spánku.

Foto: unsplash

Na základe týchto zistení prišli vedci na to, že ženy s väčšou pravdepodobnosťou oznámia, pokiaľ majú nejaké duševné problémy. Prieskum však ukázal, že iba 14 % respondentiek vo veku nad 85 rokov má problémy s duševným zdravím. Ženy majú často na sebe väčšiu záťaž, práve kvôli tomu, že cítia zodpovednosť za svoje deti a za ich život, no v starobe sa tieto starosti už vytrácajú a práve preto je možné, že klesajú aj negatívne pocity.