Tehotenstvo počas korony: Pôrod aj kontroly budú prebiehať bez partnera, hovorí lekárka

Hyriaková Kristína

Foto: pixabay

V súčasnej situácii existuje naozaj veľmi veľa vecí, ktoré musia ľudia riešiť. Koronavírus nepríjemne zasiahol každého jedného z nás či si to pripúšťame, alebo nie, ale napriek tomu je veľmi dôležité, aby sme vždy mysleli pozitívne a nepodliehali stresom.

Článok pokračuje pod videom ↓

Stres je niečo, čo nás teraz sprevádza takmer každým dňom. O to horšie sú na tom v súčasnej dobe tehotné ženy, ktoré majú tesne pred pôrodom. Napriek tomu, že je zatiaľ preukázané, že ani jedna žena z nakazených Sloveniek nie je tehotná a nie je pravdepodobnosť, že by bolo nakazenie koronavírusom nebezpečné pre budúcu matku či pre dieťa, neznamená to, že sa to ešte nemôže zmeniť.

Foto: unsplash

Koronavírus je v našom svete novinkou a vedci sa snažia zistiť čo najviac o tom, aké sú jeho princípy. V každom prípade v prvom rade by budúce mamičky mali zostať pokojné a zbytočne sa nerozrušovať. Na druhej strane je to ťažké hlavne pre tie, ktoré čaká pôrod vo veľmi krátkej dobe.

Prítomnosť sprievodnej osoby sa stal samozrejmosťou

Prítomnosť otca dieťaťa či blízkej osoby pri pôrode sa už stal v dnešnej dobe samozrejmosťou. Ktorákoľvek žena, ktorá potom túži a osoba, ktorá ju chce sprevádzať, sa môže stať súčasťou tohto procesu a mnohé ženy si ani nevedia predstaviť, že by strávili čas na pôrodnej sále len s doktorom a sestričkami.

Zdá sa však, že sa to na určitý čas stáva realitou. Keďže v nemocniciach platí zákaz návštev, niektoré z nich zakázali aj prítomnosť otca pri pôrode.

Foto: unsplash

V Nemecku je úplný zákaz

Podľa portálu DW v Nemecku už je úplný zákaz prítomnosti otca pri pôrode, a to aj napriek tomu, že sa považuje za kontroverzný. Svetová zdravotnícka organizácia WHO však uviedla, že reprodukčné práva žien sa musia dodržiavať napriek koronavírusu  a bez dobrého dôvodu nie je nutné zakazovať prítomnosť muža pri pôrode svojej manželky či partnerky.

Každá nemocnica má svoje pravidlá

Každá nemocnica na Slovensku má možnosť nastaviť si svoje vlastné podmienky, no mnohým ženám príde zákaz otcov pri pôrode trochu nerozumný, vzhľadom na to, že muž trávi čas so svojou ženou väčšinou doma.

Niektoré nemocnice preto zavádzajú pravidlo, že sprievodná osoba by pôrode je povolená, pokiaľ sa v uplynulých štrnástich dňoch nenachádzala v zahraničí. Sprievodná osoba je napríklad povolená vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne.

Zároveň by sa mali mamičky pripraviť na to, aby so sebou mali všetko, čo budú potrebovať, pretože je možné, že im nikto nebude môcť nič doniesť. Urobte si preto zoznam, aby vás nič neprekvapilo.

Foto: unsplash

Ako vyzerajú poradne?

Na názor sme sa opýtali aj tehotnej lekárky, ktorá nám povedala, ako v tejto situácii prebiehajú pravidelné kontroly, ktoré musí žena v očakávaní absolvovať. Základné opatrenia pri pacientkach sú jednoznačne rúška, návleky na topánky, poprípade ponožky a taktiež aj rukavice na rukách. U väčšiny ambulantných gynekológov je už pri vstupe do čakárne oznam, že pacientky s COVID-19 sa nevyšetrujú a taktiež sú zrušené aj klasické poradne.

Doktor nevyšetrí ani ženu s cestovateľskou anamnézou

Doktor nevyšetrí ani ženu s cestovateľskou anamnézou, ani pacientku v povinnej karanténe. Samozrejme, v prípade komplikácii je nevyhnutné všetko riešiť telefonicky, vtedy sa zváži ďalší postup.

„Nielen do ambulancie lekára, ale ani do čakárne nie je pustený doprovod pacientky. Pred touto situáciou niektorí gynekológovia nemali problém pustiť otca dieťatka aj do ambulancie,“ povedala. V prípade, že pacientka nemá cestovateľskú anamnézu a ani podozrenie na COVID-19 či samotný vírus, prebiehajú kontroly pravidelne.

Foto: unsplash

Zákaz doprovodu pri pôrode

„Väčšina gynekológov teraz nerobí preventívne prehliadky u netehotných žien, teda iné kontroly, ktoré sa dajú odložiť. Gynekológovia teraz väčšinou vyšetrujú len tehotné ženy a akútne stavy, pričom je vymedzený presný čas, aby sa pacientka nestretla so žiadnou inou ženou.“ 

Prebieha taktiež aj pravidelné vetranie a dezinfekcia miestností. Podľa zatiaľ dostupných informácií je zákaz akéhokoľvek doprovodu pri pôrode, avšak môže sa to meniť v závislosti od konkrétnej nemocnice.

Väčšina žien sa však zhodne na tom, že prítomnosť sprievodnej osoby pri pôrode je nielen výhodná, ale v mnohých prípadoch aj nutná. Práve tá môže psychicky pomôcť k tomu, aby sa žena cítila psychicky oveľa lepšie.

Najnovšie články