Miláno príchádza s odvážnym plánom. Takto chce udržať čisté ovzdušie aj po karanténe

Hyriaková Kristína

Foto: pexels

Mnohí ľudia si už stihli všimnúť, že akonáhle z miest zmizlo množstvo turistov a áut, naša planéta sa začína spamätávať. Dôkazom sú aj mnohé zvieratá, ktoré sa zjavili v prázdnych uliciach. Mnohé krajiny sa preto snažia rozmýšľať nad tým, aby zostala planéta nedostala ďalšiu facku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál Guardian, Taliani sa teraz snažia rozšíriť cyklistické chodníky a pešie zóny. Zistili totiž, že v mestách sa znížila miera znečistenia ovzdušia o 75 %. Jedny z najviac znečistených regiónov v Taliansku aj v Európe sú severné Taliansko aj Lombardsko. Kvôli koronavírusu sa však v krajinách rozmohla jedna pozitívna vlna.

Foto: pexels

Miera znečistenia sa znížila

Miera znečistenia ovzdušia sa naozaj enormne znížila. Stačilo len pár týždňov na to, aby miera znečistenia klesla o 30 až 75 percent. Stačilo len, aby Taliani prestali využívať autá v takej miere, v akej boli zvyknutí. Keďže majú povinnú izoláciu a obmedzený pohyb, autá majú v garážach.

Aby to tak aj zostalo

Mnohí sa však obávajú toho, čo sa stane, keď celý tento problém skončí. Niektoré prognózy tvrdili, že planéta po ukončení pandémie dostane opäť poriadnu facku. Taliani sa však snažia predísť tomu, aby sa to stalo a práve preto sa snažia zabrániť preťaženej motorovej doprave. Chcú preto premeniť až 35 kilometrov ulíc na cyklistické chodníka a pešie zóny s tým, že budú chrániť obyvateľov.

Foto: pixabay

Priorita sú chodcovia a cyklisti

Plán zahŕňa napríklad jazdné pruhy s nízkymi nákladmi, nové a rozšírené cyklistické chodníky a hlavne rýchlostné limity, ktoré budú 30 kilometrov za hodinu. Prioritou sa stanú ulice pre cyklistov a chodcov. Práce by mali začať na osemkilometrovom úseku Corso Buenos Aires, čo je jedna z najdôležitejších nákupných ulíc mesta. Práce by mali byť hotové už v lete a začať majú už v máji.

Prázdne nemocnice

V inom článku sme vás informovali aj o tom, že v Taliansku sú prvý raz za mesiac takmer prázdne nemocničné chodby. Bergamo bolo jedno z miest, kde koronavírus vyčíňal naozaj najviac. Pohotovosť v nemocnici Papa Giovanni XXIII zostala po týždňoch strachu a hrôzy úplne prázdna. Nikde neuvidíte množstvo nešťastných pacientov a ani lekárov, ktorí pobehujú z miesta na miesto.

Foto: pixabay

Počet hospitalizovaných klesol

Prázdne sú aj čakárne a podľa záznamov je na pohotovosti a prvej pomoci obvyklý počet pacientov. Bergamo patrí k mestám, ktoré koronavírus zasiahol v Taliansku asi najviac. Počet hospitalizovaných bol v čase vrcholu 500, teraz ich počet klesol na 298. Okrem iného taktiež pribúda menej prípadov s podozrením na koronavírus.

Najnovšie články