Do Európy prichádza babie leto. V októbri nás čakajú extrémne teploty, pocítime ich už tento týždeň

Dana Kleinová

Foto: Pexels

Aj keď už jeseň začala, nepriniesla so sebou počasie, aké by sme očakávali. Tento úkaz bude navyše pokračovať, keďže meteorologické modely predpovedajú pre Európu ďalšiu vlnu horúčav, pričom teploty môžu miestami dosiahnuť až 35 stupňov a viac.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál SEVERE WEATHER EUROPE, síce tieto nezvyčajné prognózy neplatia priamo pre strednú Európu, ale aj tu môžeme očakávať abnormálne vysoké teploty. Horúčavy sa najskôr dotknú juhozápadnej Európy a potom sa budú šíriť aj do ďalších oblastí.

Foto: Pexels

Na čo sa pripraviť?

V južných častiach Veľkej Británie sa očakávajú teploty približne medzi 23 a 25 stupňami, zatiaľ čo v Beneluxe, Nemecku a strednej Európe by sa mali držať okolo 20 stupňov.

Na juhu Francúzska sa však očakáva, že teploty stúpnu až na 35 stupňov, pričom v Španielsku a Portugalsku budú ešte vyššie.

Je dôležité mať na pamäti, že z pohľadu meteorológie Európa práve teraz vstupuje do druhého jesenného mesiaca, a preto sú tieto teploty v tomto období nezvyčajne vysoké, ako zdôrazňuje citovaný portál.

V strednej Európe sa očakáva, že táto horúčava ovplyvní počasie už v prvom októbrovom týždni. Neodkladajte preto ešte letné oblečenie a pripravte sa na babie leto. Podľa portálu SHMÚ sa už zajtra bude najvyššia denná teplota pohybovať medzi 20 až 25 stupňami Celzia a v južnej polovici západného Slovenska teploty miestami stúpnu až na 27 stupňov Celzia.

Najnovšie články