Toto je dôvod, prečo sa ich deti nehádžu o zem od zlosti. Výchova holandských matiek sa výrazne líši od tej našej a mali by sme si brať príklad

Michaela

Výchova detí je pomerne citlivou témou. Každý vychováva svoje deti inak. Niekto sa riadi tradíciami, iné matky vychovávajú v duchu, v akom boli ony samé vychovávané, niekto navštevuje poradňu či si kúpi knihu od autora, ktorý sa výchovou detí zaoberá. Už či ste boli so svojou výchovou spokojní alebo nie, radi by sme vám predstavili možno tak trochu nezvyčajný spôsob výchovy detí – holandský.

Článok pokračuje pod videom ↓

Catherine Goreová je bloggerka žijúca v Holandsku, ktorá píše napríklad aj o ich zvykoch, no posledne sa dotkla aj témy materstva a výchovy detí.

pixabay.com

Podľa najnovšej správy od UNICEF sú holandské deti najšťastnejšími na svete, čo sa týka bohatších krajín. Zrejme by nebol problém nájsť šťastnejšie a pokornejšie kdesi v Afrike… Čím to je? Najviac šťastia nachádzajú holandské deti vo svojich rodinách. V čom by sme si od holandských matiek mohli zobrať príklad?

Neoberajte sa o život

Ženy v Holandsku sa počas tehotenstva a výchovy detí svojho života nevzdávajú. Naďalej pracujú, stretávajú sa s priateľmi a nájdu si čas aj na svoje záujmy. Deti im život „nekradnú“, ale ho akosi dopĺňajú. U nás je bežné, že keď sa narodí dieťa, obetujeme mu všetok svoj čas. Je pravda, že to niekedy robíme aj celkom dobrovoľne. Keď však dieťa dospieva, matky sú mnohokrát nesmierne unavené. Holandské matky samozrejme robia pre svoje deti všetko, avšak nezanedbávajú ani seba.

pixabay.com

Miesto toho, aby sa okrem detí starali ešte aj o domácnosť, si častokrát zvolia zdravšie verzie polotovarov, z ktorých je pokrm pre rodinu hotový raz-dva. Domácnosť majú plnú elektrických pomocníkov, ktorí im uľahčujú život, a tak im ostáva viac času na seba a deti. Radi sa s deťmi vyberú do priestranného parku, kde sa okrem toho môžu sttretnúť aj s priateľmi. Navyše deti nevychováva len matka, ale celá rodina.

Nekritizujú

pixabay.com

Vadí vám, ak matka kojí dieťa priamo na ulici? Problém bude zrejme vo vás. Je to úplne normálne vec, ktorú možno kedysi robila aj vaša matka. V Holandsku sa nestretnete s tým, aby vás iná matka kritizovala. Každý tam deti vychováva podľa toho, ako uzná za vhodné. Nikto nikoho nekritizuje. Určite ste už počuli o efekte vyhorenia, avšak zrejme len v spojitosti s prácou. Holanďania si však dávajú pozor aj na efekt vyhorenia pri materstve. Určite ste nie raz ako matka zažili ten moment, kedy ste mali pocit, že už nevládzete. Aby sme boli dobrými matkami, potrebujeme aj počas výchovy dieťaťa emocionálny rast.

Menej je niekedy viac

pixabay.com

Vedeli ste, že v Amsterdame nenájdete žiadny „detský svet“ alebo detský kútik, na aký sme zvyknutí v našich nákupných centrách? Nepoznajú ani hypoalergénne plienky, obrúsky či kozmetiku. Ako vlastne žijú? Úplne normálne. Deťom kupujú obyčajné oblečenie dostupné v bežných obchodoch, dievčatká nerozlišujú samou ružovou a volánikmi. Je síce pekné, že chceme svojim deťom dopriať to najlepšie, avšak kupovať zbytočne drahé oblečenie, z ktorého za 2-3 mesiace vyrastú je vskutku zbytočné.

Čím menej času strávime nákupom pre naše ratolesti, tým viac nám ho ostane pre ne. Pozor však! Toto vôbec neznamená, že Holanďania svoje deti akokoľvek zanedbávajú.

Starajú sa aj o seba, aj o svoje deti

pixabay.com

Holandské matky neberú tehotenstvo ako akúkoľvek príťaž. Ak im to stav dovoľuje, ďalej jazdia na bicykli, športujú, pracujú. Čo sa týka pôrodu, sú zástankyňami prirodzeného pôrodu bez anestézie a epidurálky a na druhý deň idú domov. Ich deti sa takmer neustále hrajú, či prší, či je slnko, na ulici, v škole, v reštaurácii. Ak má dieťa zdravotné problémy, najčastejšie vám doktori odporučia fyzioterapeutov, ktorí si hravo poradia s kriviacou sa chrbticou či nezdravými návykmi.

Berú veci takými, aké sú

Možno sa vám to všetko javí úplne jednoduché, avšak milovať niekoho a prijať ho takého, aký je, nie je úplne to isté. Každý z nás má nadhodnotené predstavy o tom, ako by malo dieťa vyrastať a chovať sa. Každý má ale svoju povahu… Niektorí si dávame príliš záležať na tom, aby nám doma vyrastala dokonalá bytosť. Vynikajúce známky v škole, neskoršie červený diplom, skvelá práca. Je to však to, čo nás činí skutočne šťastnými? Zrejme len malé percento ľudí. Neplňme si skrz deti naše nesplnené sny či túžby.

pixabay.com

Samozrejme, že chcú holandské matky pre svoje deti to najlepšie. Netúžia však po tom, aby ich deti do rána písali eseje a bifľovali sa na skúšky. Nechávajú tomu však voľný priebeh. Každý z nás sa vyvíja inak a žiaden nátlak z nás „lepších“ ľudí nespraví.

Tak, ako ich vlastné, aj deti iných berú takmer za vlastné. Neváhajú pochváliť cudzie dieťa na ihrisku či utekať na pomoc pri páde z hojdačky.

Ďalšia vec je, že Caherine nikdy nevidela v Holandsku matku kričať na svoje dieťa. A čo u nás? Myslím, že je to vec, ktorú vídame na dennodennom poriadku. Smutné. Holandské matky vedia, že každé dieťa je jedinečné, má svoje prejavy, osobnosť. Je pravda, že možno žijú na inej úrovni ako my, avšak sa to nijako neodzrkadľuje v ich spôsobe života či chovaní.

Ako ste svoje deti vychovávali vy? Čo si myslíte o tom, ako svoje deti vychovávajú matky v Holandsku? Nám sa to zdá celkom zaujímavé. Neváhajte sa podeliť o svoje názory v komentároch pod článkom.

Pozri aj: Toto je dôvod, prečo francúzske deti nemávajú záchvaty zlosti a nehádžu sa o zem! Toto robia francúzsky rodičia inak a my by sme si mali brať príklad

zdroj: Miška, ofigenno.com