Obľúbený seriál Dunaj, k vašim službám čelí ostrej kritike. Diváci si všimli hneď niekoľko nepresností

Dana Kleinová

Foto: TV Markíza (press)

Obľúbený historický seriál nie je zas až tak historicky presný. Všimlo si to viacero divákov a chyby stále pribúdajú. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informoval portál Refresher, hoci je Dunaj, k vašim službám seriálom zobrazujúcim udalosti z obdobia 2. svetovej vojny, nie vždy sa štábu podarí získať efektné kulisy, ktoré by presne zodpovedali danej dobe. Napríklad, v jednej epizóde si diváci všimli, že gramofón použitý v scéne mal USB vstup. Tvorcovia seriálu však vysvetlili, že ak nie sú dostupné konkrétne doplnky, ktoré potrebujú, alebo nechcú zničiť vzácne historické kúsky, musia zvoliť alternatívy ako napríklad tento gramofón. Najnovšie sa však v seriáli objavila ďalšia nepresnosť, ktorá však nemala s kulisami nič spoločné.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Televízia Markíza (@tvmarkizaofficial)

Omše vyzerali inak

Nepresnosť, ako informoval Refresher, tentoraz bola spojená s omšou. V 40. rokoch, kedy sa vraj seriál odohráva, totiž v skutočnosti nemohol kňaz slúžiť omšu tak, ako to bolo zobrazené v seriáli – otočený tvárou k ľuďom a po slovensky. Až do roku 1963 sa totiž omše slúžili výlučne po latinsky a kňaz bol k ľuďom otočený chrbtom. Tieto informácie portálu potvrdil aj kňaz Tomáš Krampl.

Ďalšou chybou bol tiež pozdrav, ktorým kňaz ukončil bohoslužbu. Povedal: „Choďte v mene Božom.“ V tomto období sa však používalo slovoiďte“ z latinského – Ite missa est a verzia „choďte“ sa začala používať až v sedemdesiatych rokoch.

Najnovšie články