Už o pár dní dostanú seniori vyšší dôchodok. Táto skupina však nedostane ani euro, dôvod je jednoduchý

Hyriaková Kristína

Foto: Pixabay / Image by Freepik

Seniorom už v júni príde výrazne vyšší dôchodok. Prilepšenie však nedostanú všetci rovnaké a niektorí nedostanú vôbec nič. Reč je o rodičovskom príspevku.

Ako informuje portál Pravda, minister práce Erik Tomáš chcel predtým s rodičovským dôchodkom robiť výrazné zmeny. Jeho návrh bol, aby sa rodičovský dôchodok nevyplácal z odvodov dieťaťa, ale ako dve percentá z daní fyzických osôb. V prípade, že by to prešlo, rodičia na dôchodku by od pracujúcich detí dostávali tri percentá pre oboch, teda 1,5 percenta pre jedného rodiča. Nakoniec však rodičovský dôchodok zostal rovnaký a zmenil sa spôsob jeho vyplácania.

Koľko bude maximálny dôchodok?

V tomto roku bude maximálny rodičovský dôchodok 23,50 eura mesačne, pričom to vychádza z výpočtu, ktorý je nastavený pre maximálny rodičovský bonus. „Od januára 2024 sa najvyššia suma zmenila. Keďže priemerná mzda v roku 2022 dosiahla 1 304 eur, maximálny rodičovský dôchodok od januára dosiahne 282 eur ročne pre jedného dôchodcu. Dostať viac môžu dôchodcovia aj vtedy, ak ich dieťa zarobilo v roku 2022 viac ako v roku 2021. Je teda možné, že aj výška bonusu sa v tomto prípade bude meniť,“ informuje portál.

Kedy máte nárok na rodičovský dôchodok?

Najnovšie články