Na verejnosť sa dostala nezverejnená fotka kráľovnej Alžbety. Takýto záber by ste od členov kráľovskej rodiny nečakali

Hyriaková Kristína

Foto: profimedia

V Buckinghamskom paláci budú najnovšie vystavené snímky, ktoré verejnosť mohla vidieť len zbežne. Zároveň však tiež zverejnili fotografiu, ktorá predtým nebola nikde zverejnená. Takto členov kráľovskej rodiny bežne nevidíte.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál Mirror, na zábere je kráľovná Alžbeta, princezná Margaret, princezná Alexandra a vojvodkyňa z Kentu v roku 1964, ako na rukách držia svoje novonarodené deti. Zosnulá Alžbeta žiari ako nikdy predtým spolu s ostatnými matkami. Fotografia je jednou zo 150 položiek z kráľovskej zbierky a archívov, ktoré budú vystavené v Buckinghamskom paláci na úplne novej výstave oslavujúcej storočie kráľovských fotografií.

Raritná fotografia pre pôrodníka

Túto konkrétnu odfotil lord Snowdon a vidieť na nej môžete Alžbetu, ktorá má na rukách malého princa Edwarda, princeznú Margaret, ako kolíše lady Sarah Chatto, princeznú Alexandru hojdajúcu svojho syna Jamesa Ogilvyho a vojvodkyňu z Kentu s bábätkom lady Helen Taylor.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený BBC News (@bbcnews)

(Fotografiu si môžete pozrieť na treťom slajde)

Všetky štyri členky kráľovskej rodiny porodili svoje deti v priebehu dvoch mesiacov v roku 1964 a fotografia bola spravená ako prejav vďaky sirovi Johnovi Peelovi, kráľovskému pôrodníkovi, ktorý bol pri pôrodoch všetkých štyroch detí.

Ďalšie nezverejnené zábery

Okrem tejto fotografie sa na výstave objavia aj nezverejnené vojnové snímky od Cecila Beatona, ktoré budú vystavené po prvý raz a ukážu, ako kráľ Juraj VI. a kráľovná Alžbeta používali fotografiu na vytvorenie pocitu stability a nádeje pre národ počas druhej svetovej vojny.

Korešpondencia a historické výtlačky

Objavil sa aj portrét z roku 1943, ktorý zachytáva zhromaždenie okolo kráľovského stola s princeznami Elizabeth a Margaret. Beaton fotografoval kráľovskú rodinu v priebehu šiestich desaťročí, bol tiež vybraný ako oficiálny fotograf pre korunováciu kráľovnej Alžbety v roku 1953. Výstava tiež ukazuje moderné portréty vrátane Rankinovej fotografie, na ktorej sa usmieva kráľovná Alžbeta v roku 2001, či portréty vydané pri príležitosti 40. narodenín Kate Middleton v roku 2022.

Kráľovská zbierka obsahuje niektoré z najvzácnejších fotografií kráľovskej rodiny, aké kedy boli urobené, zachytené tými najslávnejšími fotografmi za posledných sto rokov, od Dorothy Wilding, cez Cecila Beatona, Annie Leibovitz, Davida Baileyho až po Rankina. Okrem toho tiež na výstave môžu návštevníci vidieť rôzne historické výtlačky či archívnu korešpondenciu.

Najnovšie články