Naposledy evidovali len 1 prípad. Na Novom Zélande sa podarilo zastaviť komunitné šírenie koronavírusu

SITA

Foto: TASR/AP

„Otvárame ekonomiku, ale neotvárame spoločenský život ľudí,“ skonštatovala premiérka na pravidelnom vládnom brífingu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nový Zéland hlási, že zastavil komunitné šírenie ochorenia COVID-19 a „efektívne eliminoval vírus“. Krajina už niekoľko dní po sebe hlásila len jednociferné počty nových potvrdených prípadov nákazy, v nedeľu dokonca len jeden. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na novozélandskú premiérku Jacindu Ardern, podľa ktorej je vírus v krajine „v súčasnosti eliminovaný“.

Foto: TASR/AP

Nový Zéland uvoľňuje opatrenia

Experti však zároveň varujú pred prehnaným uspokojením s tým, že to neznamená, že je to úplný koniec nových prípadov. Nový Zéland pritom zároveň začína od utorka uvoľňovať najprísnejšie opatrenia, ktoré zaviedli proti šíreniu nákazy.

Väčšina ľudí však bude musieť ďalej zostať doma a vyhýbať sa sociálnym kontaktom. „Otvárame ekonomiku, ale neotvárame spoločenský život ľudí,“ skonštatovala Ardern na pravidelnom vládnom brífingu.

Foto: MSeses / CC BY-SA

Koronavírus zvládli spomedzi krajín najlepšie

Krajina zaviedla jedny z najprísnejších opatrení na svete a to hneď v začiatkoch epidémie, keď mala len niekoľko desiatok potvrdených prípadov. Zároveň spustila rozsiahle testovanie a vyhľadávanie ďalších možných nakazených na základe kontaktov s potvrdenými pacientmi.

Podľa premiérky modely naznačovali, že ak nezavedú prísne obmedzenia, mohla by mať krajina vyše tisíc nových potvrdených prípadov denne. Nový Zéland dosiaľ potvrdil necelých 1 500 prípadov alebo pravdepodobných prípadov nákazy a 19 ľudí ochoreniu podľahlo.