Viete, ako sa ubránite uštipnutiu komárom? Vedci prišli na zaujímavé zistenie, pomôže farba oblečenia

Kristína Hagarová

Foto: WildTurkey, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons / Seney Natural History Association, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Leto je pre mnohých ľudí symbolom nielen teplého počasia a krásnych letných večerov, ale aj otravného hmyzu. Jedným z tých najnepríjemnejších sú jednoznačne komáre. Viete však, že uštipnutiu môžete prechádzať?

Ako informoval portál Imeteo, vedci z Washington University vo svojom výskume prišli na to, že zásadnú úlohu zohráva v tomto prípade farba oblečenia. Tá môže hrať rolu v tom, ako veľmi je komár svojou „obeťou“ priťahovaný. O tom, že na hmyz vplýva farba oblečenia, sa pritom hovorí už dlho. Včely napríklad reagujú na žltú farbu a zdá sa, že komáre sú v tomto tiež špecifické.

Reagujú na farbu

Podľa mnohých štúdií komáre detekujú ľudský pot a oxid uhličitý z dychu človeka a tiež teplotu ľudskej kože. Reagujú však aj na farby. Štúdia podľa portálu prebiehala tak, že komáre držali v komore, kde bolo niekoľko farebných bodov, ktoré vedci nasprejovali oxidom uhličitým. Po tom, čo to urobili, začali lietať na červenú, oranžovú, tyrkysovú a čiernu farbu.

Týmto farbám sa skúste vyhýbať

Úplne odignorovali zelenú, bielu, modrú a fialovú. Vedci preto tvrdia, že je to dôkaz toho, že pokiaľ sa budete obliekať do týchto farieb, komáre sa vám budú vyhýbať. Keď sa budete vyhýbať farbám, ktoré komáre priťahujú, môžete predísť uštipnutiu. Ako však poznamenal portál Imeteo, štúdia sa realizovala na tropických komároch, ktoré sa u nás nevyskytujú a je preto možné, že rôzne druhy reagujú na rôzne farby.

Napriek tomu je to určite zaujímavé a môžete to vyskúšať. Podstatné je, že farba je dôležitá a hrá pri komároch úlohu vo výbere ich hostiteľa.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk
0
Komentovať