Marek Krajčí: Druhá vlna na Slovensku nie je, toto sú však podľa ministra najrizikovejšie miesta

TASR

Foto: TASR/Pavol Zachar

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) vylúčil, že by na Slovensku bolo komunitné šírenie nového koronavírusu. Rovnako nehovorí ani o druhej vlne.

Povedal to v stredu po rokovaní vlády. Slovákom dovolenkujúcim najmä v Chorvátsku vyslovene odporúča výlety do prírody a vyhýbanie sa sociálnym kontaktom.

Foto: TASR – Lukáš Grinaj

„Prípady zatiaľ vieme dohľadať, sú to importy zo zahraničia. O druhej vlne by sme hovorili vtedy, keby sme zaznamenali naozaj exponenciálny nárast,“ povedal. Šéf slovenského rezortu zdravotníctva zároveň uviedol, že v prípade podozrenia sa majú ľudia obrátiť či už na svojho lekára, príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva, prípadne na portál korona.gov.sk.

Odkiaľ sú jednotlivé prípady?

V prípade pozitívnych prípadov z Bratislavy ide o pôvod infekcie z Ukrajiny. Koronavírus sa potvrdil u päťčlennej rodiny, všetci sú zatiaľ bez príznakov. U muža, ktorý je už aj hospitalizovaný, sa koronavírus potvrdil po návrate zo Srbska. V prípade Senice sú všetky štyri prípady importované rovnako z Ukrajiny.

V Prievidzi bol pozitívny ďalší dohľadaný kontakt od zmrzlinárov s pôvodom z Macedónska. Všetky nové prípady vo Veľkom Krtíši boli došetrené ako import z Českej republiky od baníkov z Karvinej. Osem nových prípadov nahlásil aj regionálny Úrad verejného zdravotníctva v Trenčíne, jeden prípad je importovaný z Holandska, ďalšie prípady v Novom Meste nad Váhom sú zo Srbska a jeden zo Saudskej Arábie.

V Dolnom Kubíne a Námestove bolo potvrdených šesť prípadov, päť z nich bolo tiež v epidemiologickej súvislosti, išlo o testovanie v rámci šetrenia kontaktov pozitívnych osôb.

Najrizikovejšie miesta

Ilustračná foto: TASR/AP

Za najrizikovejšie v súčasnosti považuje oslavy v uzavretých priestoroch, nočné kluby, diskotéky či hromadné podujatia, kde sú ľudia veľmi blízko pri sebe. „Toto sú naozaj tie miesta, kde sa nám tá infekcia vie veľmi rýchlo rozšíriť,“ doplnil.

Doplnil, že pokiaľ by začali vznikať ohniská a v rámci kontaktov by bolo príliš veľa nakazených, Krajčí nevylúčil zavádzanie nejakých nových protiepidemiologických opatrení. Pripomenul, že dôležité je, aby sa nenakazili rizikové skupiny, najmä seniori či bezdomovci.

Vzorky stále testujú

Zmysel v paušálnom testovaní všetkých, ktorí prichádzajú napríklad z Maďarska či z Rakúska, nevidí. Poukázal tiež na to, že v súčasnosti funguje na Slovensku 48 mobilných odberových miest, v ktorých sa vykonávajú testy na prítomnosť nového koronavírusu. Podľa Krajčího sú rovnomerne rozmiestnené po celom Slovensku.

„Chceli by sme, aby operátori každému človeku zo zahraničia rozposlali SMS správu, kde bude mať zoznam nie bezpečných krajín, a zároveň eventuálne nejakú linku, kde si bude môcť okamžite online vyplniť formulár,“ dodal.

Najnovšie články