17. november na fotografiách: Takto aj vďaka Nežnej revolúcii padol komunizmus, sloboda dostala zelenú

Kristína Hagarová

Foto: archív TASR

17. november 1989 je už navždy zapísaný v histórii Slovenska ako Deň boja za slobodu a demokraciu. Zároveň je to však deň, na ktorý si mnohí pamätajú ako na začiatok revolúcie, ktorá dostala prívlastok nežná.

Článok pokračuje pod videom ↓

Deň, kedy sme dali zbohom starému režimu, je súčasťou našich dejín. Uplynulo 30 rokov a ľudia majú na novembrové udalosti rôzne názory. Rozdeľujú sa aj názory na to, čo demokracia Slovenskej republike priniesla. Nežná revolúcia so sebou priniesla množstvo symbolov, vďaka ktorým si ju vedia predstaviť aj ľudia, ktorí v tej dobe ešte neboli na svete.

Symboly revolúcie

Štrnganie kľúčov, sviečky a písmeno V. Hymny revolúcie boli hneď dve pesničky, ktoré sa ľuďom dostanú pod kožu ešte aj teraz. Sľúbili sme si lásku a Pravda víťazí zneli na každom rohu, no osobnosti revolúcie boli určite Milan Kňažko, s ktorým sa revolúcia jednoznačne spája najčastejšie, ale aj Ivan Hoffman, či Václav Havel, ktorý sa stal prezidentom. Aj keď si pripomíname 17. november, prvé zhromaždenie študentov bolo už deň predtým, a to priamo v Bratislave. Demonštrovalo sa však v mestách po celom Československu. Ako teda vyzerala Nežná revolúcia na fotografiách?

Nežná revolúcia na fotografiách

TASR archív

Aký bol život predtým?

Mnohí z nás si časy pred novembrom 1989 pamätajú len z rozprávania rodičov a starých rodičov, no väčšina z nich teraz na život predtým spomína s láskou. Názory sú však rozdielne. Niektorí vravia, že sa žilo ľahšie a lepšie, druhí s tým jednoznačne nesúhlasia. Pre mladšiu generáciu sa s tým spájajú len neznáme pojmy ako tuzex a bony alebo nezmyselné veci ako čakanie v radoch na mandarínky, ktoré boli na prídel.

Foto: Fortepan
Foto: Fortepan
Foto: Fortepan
Foto: Fortepan