Je jediná vo Veľkej Británii, čo to prežila. Bábätko sa narodilo so srdcom mimo tela, lekári hovoria o veľkom zázraku

Lucia Mužlová

Sú veci medzi nebom a zemou, ktorým nerozumieme. Lekári sa neraz opierajú o skalné prognózy a tabuľky, no aj ich raz za čas prekvapí prípad, na ktorý len tak ľahko nezabudnú. Maličká Vanellope Wilkins mala len 10-percentnú šancu na život, a tak sa rodičia pripravovali na to najhoršie. Napriek všetkým komplikáciám prežila a jej stav sa zlepšuje každým dňom.

Maličkému dievčatku patrí zaslúžené prvenstvo, pretože sa stala vôbec prvým bábätkom vo Veľkej Británii, ktoré prežilo so srdcom mimo tela. Malej Vanellope nemáme však čo závidieť. Má len tri týždne, no už si vytrpela viac než dosť. Prvýkrát sa ocitla na operačnom stole nemocnice Glenfield v Leicesteri ihneď po narodení, pričom operácia trvala takmer hodinu. Po nej nasledovali ďalšie dve.

Rodičia Vanellopy si taktiež prešli náročným obdobím a ešte ich čaká neistá budúcnosť, pretože nikto nevie, ako bude reagovať telíčko malého bábätka. Naomi Findlay, Vanellopina mama, mala mať termín pôrodu na Štedrý deň. Počas tehotenstva si predstavovala, že to budú ten najkrásnejší darček pod stromček. Počas rutinnej prehliadky však doktori zistili, že niečo nie je v poriadku. Preto sa rozhodli uskutočniť plánovaný cisársky rez už o mesiac skôr.

„Napäto som čakal na to, či sa po prvýkrát nadýchne. Vedel som, že to rozhodne o všetkom. Keď začala kričať, rozplakal som sa od šťastia. Kričala takmer 20 minút, tak som vedel, že sa tak nevzdá,“ povedal Dean, otec malého dievčatka.

Pri prvej operácii bolo k dispozícii 50 lekárov

Tento naozaj poriadny lekársky tím bol pripravený kedykoľvek zabojovať o život bábätka, každý podľa svojej špecializácie a možností. Počas prvej operácie jej vložili do srdca trubicu, ktorá slúžila na dýchanie,  pri druhej vytvorili priestor, do ktorého vložia srdce, a pri poslednej operácii srdce úspešne vložili do hrudného koša dievčatka. Pri transplantácii použili kožu z ramien dievčatka. Samotní lekári vraveli, že šanca na úspešné vykonanie všetkých troch operácií nebola veľká, ale nakoniec sa to podarilo. Stav trojtýždňového dievčatka je stabilizovaný, lekári pevne veria, že nepribudnú žiadne ďalšie komplikácie.

Jedna z piatich miliónov

Diagnóza, s ktorou sa narodila Vanellope, sa volá ectopia cordis, a postihuje približne jedno dieťa z 5 miliónov. Doposiaľ sa vo Veľkej Británii ani jednému z nich nepodarilo prežiť. Vanellope je skutočným zázrakom.

Rodičia vedia, že ich nečaká ľahká budúcnosť, no veria, že ich dieťa bude i naďalej veľkou bojovníčkou. Prekonala naozaj náročný zážitok, a veríme, že to najhoršie má skutočne za sebou.

Pozri aj: Toto je dôvod, prečo si kráľovské deti George a Charlotte nikdy neotvoria svoje vianočné darčeky ako iné deti

zdroj: babskeveci.sk, unilad.co.uk

0
Komentovať