AKTUÁLNE: Na Slovensku pribudlo 8 nových prípadov nákazy koronavírusom

Lucia Mužlová , TASR , SITA

Foto: TASR/Roman Hanc

Na Slovensku pribudlo 8 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, doteraz sa tak zaznamenalo 1421 pozitívnych vzoriek. 

Článok pokračuje pod videom ↓

K včerajšiemu dňu to bolo 1413 pozitívnych a 97804 negatívnych vzoriek. Za včerajší deň otestovali 2060 vzoriek. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo 741 pacientov, dnes pribudlo ďalších 98 vyliečených. Na Slovensku celkovo evidujeme 25 úmrtí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a stránka korona.gov.sk.

Česko vyvíja vlastnú vakcínu proti koronavírusu

Česká republika vyvíja podľa ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha vakcínu proti ochoreniu COVID-19. Vývoj je zatiaľ v prvej fáze. Vakcínu vyvíjajú spolu Štátny zdravotný ústav, Ústav hematológie a Inštitút klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM). Dostupná by mohla byť o niekoľko mesiacov, informuje portál Novinky.cz.

Očkovanie je kľúčové

„Česká republika začala prípravu na ceste k vakcíne proti COVID-19. Celý rad krajín usiluje o vývoj a Česko sa zaradí do pelotónu týchto krajín,“ povedal v pondelok na tlačovej konferencii Vojtěch. Cieľom je podľa neho zabezpečiť ochranu pre českých občanov. „Očkovanie je kľúčové. Môže nás čakať druhá aj tretia vlna,“ doplnil.

Foto: TASR/AP

Výskum bude financovať ministerstvo zdravotníctva. Podľa prvých odhadov by to mohlo stáť niekoľko desiatok miliónov korún. Očkovacia látka by mohla byť dostupná o niekoľko mesiacov. „Koronavírus skúmame už nejaký čas. Prvá laboratórna fáza sa už začala,“ povedal minister. Celkovo by mali byť fázy tri.

Krajiny spolupracujú

Vakcínu teraz vo svete vyvíja asi 80 laboratórií. Výskum v Českej republike vedie internistka a kardiologička Věra Adámková. Podľa nej má Česko skúsenosti s vývojom vakcín z minulosti a má niektoré znalosti, ktoré môže pri práci využiť. „Spolupracujeme s kolegami z iných krajín, ale je potrebné hľadať si vlastnú cestu,“ spresnila Adámková.

Foto: TASR/AP

Česko pracuje na hľadaní vakcíny už od februára, a to prevažne na báze rešerše. V prvej fáze ide o prácu laboratórnu. „Všetko sa robí v laboratóriu, ktoré je špeciálne zabezpečené. Tam sa skúmal MERS alebo iné život ohrozujúce vírusy,“ doplnil riaditeľ Štátneho zdravotného ústavu Pavel Březovský.

IKEM by sa mal zapojiť vo dvoch oblastiach, a to pri logistickej podpore testovania bunkových kultúr a na predklinickom testovaní na laboratórnych hlodavcoch, dodal riaditeľ IKEM Michal Stiborek.

Fínsko povolí od 1. júna otvorenie reštaurácií, športovísk či knižníc

Fínsko povolí od 1. júna znovuotvorenie reštaurácií či zariadení pre verejnosť ako sú knižnice, divadlá či športoviská, ktoré boli zatvorené v dôsledku obmedzení prijatých pre pandémiu nového koronavírusu. S odvolaním sa na vyjadrenie tamojšej vlády o tom v pondelok informovala agentúra Reuters.

Foto: TASR/AP

Od rovnakého dátumu sa tiež na 50 zvýši počet ľudí, ktorí sa budú môcť stretnúť na verejnosti na rovnakom mieste. V súčasnosti sú takéto zhromaždenia obmedzené na maximálne desať ľudí. Od 1. júna tiež bude povolené konanie profesionálnych športových podujatí a súťaží, ktoré však budú musieť dodržať „špeciálne opatrenia“ vrátane obmedzení týkajúcich sa divákov, uviedla bez bližších podrobností vláda.

Nevyhnutné cestovanie, napríklad za prácou do krajín ležiacich v schengenskom priestore, bude vo Fínsku povolené už od 14. mája, informovala fínska ministerka vnútra Maria Ohisalová. Od rovnakého dátumu sa v krajine začnú otvárať školy, čo vláda avizovala už dávnejšie. Vo Fínsku dosiaľ zaznamenali 5327 prípadov nákazy novým koronavírusom a 240 úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje.

USA zaznamenali najnižší denný nárast úmrtí na COVID-19 za mesiac

Počet úmrtí na nový druh koronavírusu v Spojených štátoch stúpol za posledných 24 hodín o 1015, čo je najmenší denný nárast za uplynulý mesiac. V pondelok to oznámila americká Univerzita Johnsa Hopkinsa, ktorú citovala tlačová agentúra AFP.

Foto: TASR/AP

Prestížna univerzita so sídlom v meste Baltimore zaznamenala v pondelok do 20.30 h miestneho času vyše 1,17 milióna prípadov nákazy novým koronavírusom a počet 68 689 úmrtí.

Americký prezident Donald Trump uviedol, že ako najhorší scenár vidí, že na ochorenie COVID-19 zomrie v USA 100 000 ľudí. Tento počet sa však môže dosiahnuť už v júni, ako uvádzajú viaceré vedecké modely. Biely Dom predpokladá, že koronavírusu podľahne 100 000 až 240-tisíc osôb.

Najnovšie články