AKTUÁLNE: Sneženie, poľadovica a silný vietor v týchto častiach Slovenska. SHMÚ opäť vydalo výstrahu

TASR

FOTO: archív TASR/AP

V Banskobystrickom, Trenčianskom, Žilinskom a Prešovskom kraji upozorňujú meteorológovia na sneženie. Napadnúť tu môže od 30 až do 80 centimetrov nového snehu. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahu 1. a 2. stupňa. Platí do stredy (16.1.).

Článok pokračuje pod videom ↓

Výstraha prvého stupňa je pre Trenčiansky a Banskobystrický kraj, kde môže napadnúť od 30 do 50 cm nového snehu. V časti Žilinského a Prešovského kraja je vyhlásený 2. stupeň výstrahy. Očakáva sa, že tu napadne 50 až 80 cm nového snehu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by M O N I K A (@moncitazatkova) on

SHMÚ varuje v utorok (15.1.) aj pred tvorbou poľadovice, a to najmä na západnom a strednom Slovensku. Taktiež aj pred tvorbou snehových jazykov a závejov, a to najmä na severe Slovenska. Meteorológovia upozorňujú v utorok aj na silný vietor na horách severného a stredného Slovenska. Na hrebeňoch Tatier môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť až 160 kilometrov za hodinu.

Silné sneženie spôsobilo v pondelok problémy vo viacerých krajinách strednej Európy. Niektoré oblasti odrezalo od sveta, skomplikovalo dopravu a vyžiadalo si minimálne jednu obeť, informovala agentúra DPA. Štyria robotníci v meste Fastenau neďaleko Salzburgu v severnej časti Rakúska sa pošmykli pri odstraňovaní snehu zo strechy budovy a spadli z výšky šesť metrov. Jeden z nich na mieste zomrel.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Naživo.eu (@nazivoeu) on

Diaľkový autobus v rakúskej provincii Štajersko zišiel v hustom snežení z cesty a skĺzol zo svahu. Vodič a 12 pasažierov utrpeli zranenia. Medzinárodný rýchlik na trati Praha – Mníchov vrazil v pondelok ráno neďaleko obce Česká Kubica v Plzenskom kraji do spadnutého stromu. Doprava na trati bola zastavená na niekoľko hodín a České dráhy zabezpečili namiesto medzinárodných rýchlikov náhradnú autobusovú dopravu, informoval český webový portál iDNES.cz. Pri nehode vlaku sa poškodila lokomotíva; k zraneniam však podľa hasičov nedošlo.

Lavína široká 300 metrov zasiahla hotel v lyžiarskom stredisku Balderschwang na juhu Bavorska. Polícia nehlásila žiadne zranenia. Pre automobilovú dopravu bolo nedostupných aj viacero lyžiarskych stredísk a osád v Rakúsku. Nemecký minister vnútra Horst Seehofer v pondelok osobne navštívil oblasti, ktoré zápasia s návalmi snehu a sľúbil im dodatočnú pomoc od spolkovej polície. Kancelárka Angela Merkelová vyjadrila uznanie všetkým, ktorí sa zapojili do poskytovania pomoci v postihnutých regiónoch Álp.

Viacero oblastí Švajčiarska hlásilo zvýšené lavínové nebezpečenstvo a počasie negatívne ovplyvnilo i cestnú a železničnú dopravu najmä v kantóne Grisons na východe krajiny.