Od tohto mesiaca by sa mohli zvýšiť rodinné dávky. Ministerstvo upozorňuje na vysoký rast cien

SITA

Foto: maxpixel

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) nevylučuje, že vzhľadom na vysoký rast cien navrhne mimoriadne zvýšiť rodinné dávky. Pre agentúru SITA to uviedol tlačový odbor rezortu práce a sociálnych vecí.

Článok pokračuje pod videom ↓

Akékoľvek zvyšovanie dávok či príspevkov v sociálnej oblasti však bude podľa ministerstva závisieť od možností štátneho rozpočtu, ktorý je v gescii Ministerstva financií SR. V oblasti hmotnej núdze má ministerstvo práce za úlohu predložiť v septembri tohto roka návrh na novelizáciu zákona o pomoci v hmotnej núdzi. „V rámci tejto novely pripravujeme prehodnotenie parametrov a podmienok nároku na pomoc v hmotnej núdzi, ako aj výšky a zloženia dávky v hmotnej núdzi a príspevkov,“ uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Ako dodalo, každoročne sa tiež k 1. júlu opatrením rezortu upravujú sumy životného minima.

Najvyššia inflácia za posledné roky

Inflácia na Slovensku dosiahla v minulom roku najvyššiu hodnotu za deväť rokov. Spotrebiteľské ceny vlani medziročne vzrástli v priemere o 3,2 %. Ceny tovarov a služieb by mali podľa analytikov rásť aj v ďalších mesiacoch. „Od januára začnú ťahať infláciu vyššie ceny elektriny, plynu a tepla. Vďaka tomu by sa mohla celková inflácia pohybovať na začiatku roka 2022 nad 7 %, “ uviedol minulý piatok vo svojom komentári analytik Národnej banky Slovenska Branislav Karmažin. Aj analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák očakáva v úvode roka ďalšie skokové zrýchlenie inflácie. Aj podľa neho by sa medziročná inflácia v úvode roka mala vyšplhať nad úroveň 7 %.

Čaká nás ďalšie zvýšenie?

Suma rodičovského príspevku sa od 1. januára tohto roka zvýšila o 1,5 percenta. Pre rodičov, ktorí pred nástupom na rodičovskú dovolenku pracovali a mali nárok na materskú dávku, ide o nárast z vlaňajších 378,10 eura na 383,80 eura. Pre rodičov, ktorí pred narodením dieťaťa nepracovali a nedostávali preto materskú dávku zo Sociálnej poisťovne, rodičovský príspevok od začiatku tohto roka stúpol z 275,90 eura na 280 eur.

Od začiatku tohto roka sa zvýšila aj suma prídavku na dieťa, a to o 38 centov na 25,88 eura. Nárast súm rodičovského príspevku a prídavku na dieťa súvisí so zvýšením životného minima od 1. júla minulého roka o 1,5 %. Podľa zákona o rodičovskom príspevku sa totiž táto dávka zvyšuje k 1. januáru kalendárneho roka v rovnakej miere, v akej k 1. júlu predošlého roka išlo nahor životné minimum.