Ak dostávate túto sumu, žijete pod hranicou chudoby. Týka sa to tisíce slovenských seniorov

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Zvyšovanie penzií už nie je dostatočné. Podľa Jednoty dôchodcov Slovenska žijú tisíce dôchodcov pod hranicou chudoby. Patríte medzi nich aj vy?

Článok pokračuje pod videom ↓

Portál Topky, upozorňuje na to, že pokiaľ v tomto roku nepríde ešte jedna valorizácia, dôchodcovia budú bezbranní a mnohí si už skutočne nebudú mať za čo nakúpiť. Seniori si na začiatku roka 2023 prilepšili o 12 %. Podľa Jednoty dôchodcov Slovenska má rast cien a inflácia výrazný náskok a dôchodky ich nestíhajú dobiehať.

Foto: unsplash

Budú žiadať mimoriadnu valorizáciu

Preto budú už čoskoro nútení žiadať o ďalšiu mimoriadnu valorizáciu svojich peňazí. V januári došlo historicky k najvyššej valorizácii, kedy si seniori prilepšili v priemere o 60 eur mesačne. Ani toto však nie je dostačujúce. Michal Kotian z Jednoty dôchodcov Slovenska upozorňuje na to, že musíme hovoriť aj o obrovskej inflácii, ktorá tu ešte nebola.

Foto: Unsplash

Alarmujúce číslo seniorov

Podľa neho každého seniora, ktorý poberá 490 eur mesačne, ohrozuje chudoba. Na Slovensku je pritom takýchto seniorov viac ako 600-tisíc. Podľa Jednoty dôchodcov Slovenska je toto číslo alarmujúce.

JDS čaká na mimoriadnu valorizáciu už tento rok, po hlasovaní Národnej rady Slovenskej republiky to však vyzerá nepravdepodobne. Napriek tomu by si seniori mali prilepšiť, nový zákon v polovici roka 2023 bude rozmrazovať minimálne dôchodky. Dostačujúce to však, pravdepodobne, nebude.