Mattel predstavil prvú bábiku Barbie, ktorá má Downov syndróm. Tento krok chvália ľudia po celom svete

TASR

Foto: Instagram (puromerca)

Americký výrobca hračiek Mattel predstavil v utorok novú bábiku Barbie s Downovým syndrómom. TASR informuje podľa agentúry AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nová bábika má tvár a telo vymodelované tak, aby „viac znázorňovala ženu s Dowvnovým syndrómom, vrátane nižšej postavy a dlhšieho trupu“, napísal Mattel. Tvár je okrúhlejšia, uši sú menšie a nos je plochejší. Oči sú jemne šikmé a majú aj mandľový tvar. Hračka vznikla v spolupráci s americkou Národnou spoločnosťou Downovho syndrómu (NDSS), aby presne vystihovala osobu s týmto zdravotným stavom.

Barbie hrá dôležitú úlohu

Barbie hrá dôležitú úlohu pri prvých zážitkoch dieťaťa a my sa verne držíme zámeru odstraňovať spoločenské stigmy prostredníctvom hry,“ uviedla Lisa McKnightová, šéfka firmy Mattel pre dizajn bábik. „Naším cieľom je umožniť všetkým deťom, aby sa v Barbie videli. Zároveň povzbudzujeme deti, aby sa hrali s bábikami, ktoré nevyzerajú ako ony samy,“ dodala.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Barbie (@barbie)

Aj šaty majú svoju symboliku

Vzor šiat obsahuje aj motýle žltej a modrej farby, čo sú symboly spojené s informovaním na tému Downov syndróm. Prezidentka NDSS Kandi Pickardová vyhlásila, že „toto je obrovský krok smerujúci k inklúzii a chvíľa, ktorú oslavujeme“. Downov syndróm nie je choroba a nedá sa liečiť. Ide o najčastejšiu genetickú odchýlku spôsobenú poruchou chromozómov. Dôvody, prečo k namnoženiu genetického materiálu na chromozóme 21 dochádza, nie sú zatiaľ objasnené..

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený MATTEL (@mattel)

Mattel už dal v minulosti na trh celú sériu bábik Barbie venovaných ženám s inšpiratívnym príbehom. Dodnes má už 175 podôb. Najnovšia podoba prichádza pred júlovou premiérou veľkofilmu o Barbie, v hlavných postavách so živými hercami Margot Robbie a Ryanom Goslingom.

Najnovšie články