Ako zabezpečiť, že vianočný kaktus bude mať viac kvetov? Poznáme triky, ktoré tejto krásnej rastlinke pomôžu rodiť jeden kvet za druhým

Monizz

Vianočný kaktus je jedna z najkrajšie kvitnúcich rastliniek, ktorá nás svojimi sýtymi kvetmi dokáže tešiť pri správnych podmienkach aj celý rok. Je len otázkou, ako sa o ňu starať, aby tých kvietkov naozaj bolo ako maku. Poznáme triky, ako na to!

wikipedia.org

Zväčša kvitne v období jesene a zimy, nepotrebuje špeciálnu starostlivosť ani ktovieaké podmienky. Prežije prakticky kdekoľvek, kde to nie je príliš extrémne. Odborníci tvrdia, že by nemala kvitnú často a už vôbec nie celoročne, no my vieme, že mnohým sa darí tak, že kvety rodia ešte aj v lete. Ako je to možné?

Starostlivosť o vianočné kaktusy

Ako prvé nájdite vášmu vianočnému kaktusu také miesto, ktoré jeho rodivosť znásobí. Najlepšie sa rastlinka bude cítiť na severnej alebo východnej strane. Južná a západná rozhodne nie sú vhodné, pretože kaktusu dokážu spáliť nielen kvety, ale aj zelené časti. Najpriaznivejšia teplota je okolo 15 stupňov, preto ju dajte do zimnej záhrady alebo do chladnejšej chodby.

wikipedia.org

Počas leta dajte rastlinu na vzduch, pokojne na balkón, terasu či rovno do záhrady. Nepresádzajte ju však priamo do zeme! Tieto rastliny presádzanie vo všeobecnosti nemajú rady. Nezabúdajte však, že by nemala byť na priamom slnku, ani na veľmi svetlom mieste, ideálne je, ak je celý deň v tieni. Počas letných dní ju nezabúdajte pravidelne zalievať, inak vyschne.

wikipedia.org

Vianočný kaktus nikdy nesmiete rušiť počas vyháňania pukov. V tomto prípade sa vyhýbajte prenášaniu a premiestňovaniu rastliny v období od konca leta až do začiatku jari. Pohyb jej počas rastu nerobí dobre a zastavuje procesy, preto ju aj zalievajte len veľmi opatrne a prakticky polroka ňou ani nepohnite.

wikipedia.org

Na jar je dobré vianočný kaktus pohnojiť, no odporúčame hnojiť len polovičnou dávkou, a to aj v prípade, že máte na prípravku uvedené, že je určený presne na vianočné kaktusy. Nie. Tieto rastliny sú na hnojivo veľmi citlivé, preto im stačí mierna dávka. Na jeseň a v zime nehnojte, zato raz mesačne jej doprajte hnojivo v priebehu jari a leta.

wikipedia.org

Pri odsádzaní nových výhonkov, ktoré vyrašili z boku rastliny, buďte veľmi opatrní. Rozhodne túto činnosť robte len počas skorej jari, teda ideálne vo februári. Nikdy neodsádzajte výhonky rastliny, ktorá nie je staršia ako 5 rokov! Keď sa vám výhonok podarí odsadiť, vyberte mu skôr široký a plytký črepník než vysoký a hlboký. Takúto sadenicu nechajte v svetlej miestnosti, ale nie na priamom slnku. Keď sa jej začne dariť a vyženie nové a nové výhonky, premiestnite ju opatrne do chladnejšej a tmavšej miestnosti a nezabudnite ju zalievať len veľmi mierne.

wikipedia.org

Aké triky používate na vianočné kaktusy vy? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pozri aj: Toto všetko by ste mali vedieť o výsledkoch z krvi. Najviac ma šokovalo zistenie, že krv je…

zdroj: babskeveci.sk (M)

0
Komentovať