Rodičia tento rok dúfajú, že ich dieťa nevezmú do škôlky. Dôvod je úplne jednoduchý

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

V tomto roku mnohí rodičia výnimočne dúfajú, že ich dieťa nevezmú do škôlky. Ak sa tak stane, rodičia budú môcť poberať rodičovský príspevok.

Článok pokračuje pod videom ↓

Informoval o tom portál TV Noviny, zákon, ktorý začal platiť 30. mája, mnohých rodičov potešil a na úradoch už evidujú prvé žiadosti. Mnohé deti čakajú na to, či ich vezmú do škôlky, dokonca podávajú prihlášky do viacerých, pokiaľ majú takú možnosť. Mnohé však nemajú potrebnú kapacitu.

Škôlky majú malú kapacitu

Ako ďalej informuje portál, v jednej škôlke v Košiciach dostali 72 žiadostí a prijať môžu len 23 detí. Rodičia sa však nemusia obávať toho, ako to zvládnu. Štát im to tentoraz vynahradí rodičovským príspevkom.

Foto: unsplash

Peniaze budú rodičia dostávať od septembra do augusta. Nemusia sa teda obávať, ako zvládnu ďalší rok. Mnohým rodičom tak spadol kameň zo srdca. O príspevok musia rodičia požiadať. Žiadosť môžu doručiť poštou, emailom, osobne na úrade práce alebo prostredníctvom elektronického portálu.

Rodičia musia podať žiadosť

K schváleniu stačí len predložiť rozhodnutie o neprijatí dieťaťa na základe riadneho zápisu v mesiaci máj daného kalendárneho roka. Musí to byť spádová škôlka podľa bydliska a rozhodnutie o neprijatí nesmie byť staršie ako rok.

Foto: unsplash

Peniaze dokonca môžu dostať aj rodičia tých detí, ktoré neprijali minulý rok a zmestia sa do termínov. Takto si môžu prilepšiť už v lete. Rodičia môžu dostať vyše 400 eur, preto niektorí rodičia žiadajú, aby im dieťa do škôlky nezobrali. Rodičovský príspevok by mohlo poberať takmer 28-tisíc rodičov, bude ich však menej. Mestá a obce stavajú nové triedy z Plánu obnovy a o dva roky musí mať miesto v škôlke každé dieťa, ktoré dovŕši tri roky.

Najnovšie články