Fico ponúkol svoju funkciu Pellegrinimu. Ten ju odmietol a v Smere končí

SITA , Lucia Mužlová

FOTO TASR - Jaroslav Novák

Predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár nevie povedať, ako by sa koalícia zachovala k požiadavke strany Smer – sociálna demokracia obsadiť pozíciu podpredsedu parlamentu, ktorú v súčasnosti zastáva Peter Pellegrini v prípade jeho odchodu zo Smeru-SD. „Museli by sme prebrať tieto veci na koaličnej rade. Za koalíciu neviem hovoriť,“ povedal Kollár pre agentúru SITA.

Informáciu mal potvrdiť aj Róbert Kaliňák. Ako ďalej Kollár podotkol, s Pellegrinim sa mu ako s podpredsedom parlamentu spolupracuje veľmi dobre. „Je to skúsený politik. Je v opozícii a sme v pracovnom, tvorivom rozpore, nie v nenávistnom. To neznamená, že sa budeme osobne urážať ako jeho predseda (Robert Fico pozn. SITA), ktorý zašiel za tri hrany. V Pellegrinim vidím skôr budúcnosť strany Smer-SD,“ uviedol Kollár.

Ako informuje Hnonline, Róbert Fico by mal mať záujem o funkciu šéfa nadácie Alexandra Dubčeka. Pellegrini dnes na tlačovej konferencii oznámil, že v strane Smer-SD definitívne končí.

Podpredseda Národnej rady SR Peter Pellegrini sa vzdal funkcie podpredsedu strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD). Oznámil to na dnešnej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici. Svoje rozhodnutie označil za jedno z najťažších v doterajšej politickej kariére. V najbližších dňoch podnikne kroky na svoj definitívny odchod zo strany. Ako povedal, nevie si už totiž predstaviť vedenie strany v tandeme s jej doterajším predsedom Robertom Ficom.

FOTO TASR – Pavol Zachar

Parlamentu sa stále nedarí zvoliť predsedu výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Na tento post opakovanie neúspešne kandiduje predseda strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (Kotlebovci – ĽSNS) Marian Kotleba. Ak by podľa „Kollára ĽSNS prišla s nejakým iným kandidátom, asi by sa ho podarilo zvoliť. Kolegovia poslanci asi majú zásadný problémom s pánom Kotlebom a preto mu dostatočný počet hlasov nedajú. Rešpektujem, že ten výbor patrí ĽSNS, majú ho mať. Bolo by správne, keby ho obsadili,“ povedal šéf parlamentu. On nemá problém s podporou Kotlebu.

FOTO TASR – Pavel Neubauer

Kollár v súvislosti s fungovaním parlamentu uviedol, že vidí rozdiel v tom, aký je v súčasnosti a aký bol v minulosti. „Mám pocit, že tento parlament je podstatne kultivovanejší pri rokovaniach pléna. Nie sú také hádky, osočovania a osobné napádania. Nehovorím to preto, že som predseda. Nie je to mojou zásluhou, ale ľudí, ktorí sa do parlamentu dostali. Noví poslanci nie sú naučení starým móresom,“ zhodnotil.

Kollár neplánuje ani robiť zmeny a prehodnotiť veci, ktoré zaviedol jeho predchodca na poste šéfa parlamentu Andrej Danko (SNS). „Rokovací poriadok je v poriadku. Samozrejme, nebudem otvárať rokovací poriadok len preto, aby som odtiaľ vyhodil horalku. Treba byť slušný, udržiavať rovnováhu medzi koalíciou a opozíciou. Treba byť objektívny a potom to zvládneme bez problémov,“ poznamenal.

Na otázku, či by mu prekážalo, ak by nejaký poslanec jedol horalku v rokovacej sále, odpovedal, že áno. „Je jedno, či je to horalka alebo rožok. Ani na základnej škole sa v triede počas hodiny predsa nejedlo,“ dodal Kollár.

0
Komentovať