5 dokonalých viet, ktoré vám pomôžu nadviazať komunikáciu s druhým človekom aj v tej najtrápnejšej konverzácii

Michal Blaško

Každý z nás sa už dostal do tej nepríjemnej situácie, keď konverzácia zastane. Zrazu vás nenapadá, čo povedať a tak tam len stojíte v tom nepríjemnom a trápnom tichu. Snažíte sa prísť na niečo, čo by prelomilo ľady, no nič vás nenapadá. S vašim partnerom si vymeníte niekoľko výrazov, možno sa napijete, no ticho je čoraz viac a viac trápnejšie. Čo robiť v takomto prípade? Ako dosiahnuť to, aby konverzácia ďalej bežala? Tu je 5 viet, ktoré vám určite pomôžu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Povedzte mi viac o…

Na túto obyčajnú vetu by ste si rozhodne mali spomenúť. Nie len pre to, že sa môžte dozvedieť nové informácie, prípadne znásobiť informácie, ktoré už máte. Zároveň to bude druhej osobe lichotiť, pretože vám môže tému objasniť do väčšej hĺbky. Napríklad: „Povedzte mi viac o tom, ako to funguje, alebo, povedzte mi viac o svojom nápade.“ Týmito vetami vyjadrujete zvedavosť a záujem o druhých, a to ľudia veľmi oceňujú. Ďalšou výhodou je to, že túto vetu môžete použiť na kohokoľvek, a to aj v takom prípade, že vôbec nerozumiete tomu, čo v podstate robí.

pexels.com

Aká je najlepšia časť…?

Pomocou tejto otázky sa môžte opýtať napríklad na to, čo druhého baví na jeho práci, na jeho pozícii, čo má najradšej a tak ďalej. Tým, že sa človeka spýtate, čo má najradšej, začne prirodzene rozprávať o tom, čo má rád,  v čom sa cíti najlepšie a pomaly ale určite sa rozhovorí. A priznajme si, kto nerád hovorí o svojich obľúbených veciach, prípadne o veciach, ktorými by sa mohol chváliť?

Ako si ste sa dostali k… ?

Ľudia milujú príbehy. Ľudia majú príbehy. A taktiež ľudia veľmi radi rozprávajú svoje príbehy. Keď sa niekoho opýtate, ako sa dostal napríklad ku svojej práci alebo ako dosiahol to alebo to, tým si otvoríte mnoho nových dvier k rôznym príbehom, o ktorých môže ten druhý rozprávať. A čo robiť, ak dostanete klasickú odpoveď: “Tak nejak sa to stalo.” V takomto prípade sa opýtajte napríklad na jeho prácu, v ktorej oblasti chcel ten dotyčný pracovať a tak ďalej. Keďže ľudia radi rozprávajú o sebe, takéto otázky sú doslova konverzačná zlatá baňa.

pixabay.com

To je nádherné tričko, odkiaľ je?

Samozrejme, vôbec nemusí ísť iba o tričko. Namiesto “trička” môžte použiť akúkoľvek inú časť oblečenia alebo doplnkov. Zas sa dostávame k tomu, že ľudia radi rozprávajú o sebe a o svojích veciach. Zároveň je to najlepší spôsob na to, aby sa ľudia v konverzácii viac otvorili a začali rozprávať. Oblečenie môže byť ako ideálny začiatok. V prípade, že osoba, s ktorou hovoríte má na sebe niečo jedinečné, pochváľte to. Zistíte, že je to jedna z najľahších viet, ako začať konverzáciu.

pixabay.com

Aký je váš obľúbený syr?

Možno to znie trošku zvláštne, ale áno, čítate správne. Napríklad v situáciach, keď sa musíte tváriť profesionálne, alebo už v aj tak napätej konverzácii môže takáto veta ľudí rozosmiať, vmiešať do konverzácii trochu novej energie, a hlavne – uvoľniť napätie. Na takúto otázku môžete dostať rôzne odpovede. Napríklad príbeh o výbornej reštaurácii v Taliansku, prípadne sa môže trápna konverzácia zmeniť na debatu o tom, ktorý syr je najlepší, alebo debatu o miestnych poľnohospodároch. Nepodceňujte takéto jednoduché vety, môžete byť prekvapení, z čoho všetkého dokáže vzniknúť slušná konverzácia.

Zlaté pravidlo

Nakoniec ešte jedno zlaté pravidlo. Čo sa konverzácie týka, keď chcete prelomiť to trápne ticho či napríklad napätie, pamätajte, že nemusíte byť zaujímaví, stačí vám prejaviť záujem.

interez4zdroj: psych.sk (Alexandra Geletová), themuse.com

Najnovšie články