V roku 2024 sa opäť mení vek odchodu do dôchodku. Vypočítajte si ten svoj podľa jednoduchej tabuľky

Hyriaková Kristína

Foto: Rawpixel/ Pxfuel

Zákon, podľa ktorého mali všetci poistenci daný vek, kedy pôjdu do dôchodku, platil od roku 2021. Kým v prípade mužov zohľadňovali len vek, pri ženách brali do úvahy aj počet vychovaných detí. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Od januára tohto roka sa však skončilo zastropovanie veku odchodu do penzie, ktorý bude určovať takzvaný automat nadväzujúci na strednú dĺžku života. Informoval o tom portál Pravda s tým, že sa to dotkne všetkých ľudí, ktorí sa narodili od roku 1967.

V roku 2024 sa tabuľka nemení

Aj keď zmeny nastanú už od januára 2024, v tomto roku sa pre ľudí, ktorí chcú odísť do dôchodku, zatiaľ nič nemení a stále pre nich platí doterajšia tabuľka. V súčasnosti poznáme dôchodkový vek poistencov, ktorí sa narodili ešte pred rokom 1967, pre poistencov, ktorí sa narodili do roku 1966, sa počíta so starým systémom.

Záleží aj od počtu detí

„Tabuľka sa končí pri ročníku ľudí narodených v roku 1966. V podstate sa tak jej platnosť končí v roku 2030, takže odvtedy už bude odchod do penzie rásť automaticky podľa strednej dĺžky života. Mechanizmus zvyšovania bude približne rovnaký ako ten, podľa ktorého sa vytvárala tabuľka. Odchod do dôchodku sa bude posúvať zhruba o jeden až dva mesiace ročne. Štát aj potom umožní ľuďom odísť do penzie skôr podľa počtu detí. Okrem toho je od tohto roku možné odísť do dôchodku aj po 40 odpracovaných rokoch,“ uvádza portál Finsider.

Dôchodkový vek sa bude predlžovať

Najnovšie články