Na Slovensko sa v plnej sile vracia zima. Očakávať môžeme ochladenie aj sneženie

Kristína Hagarová

Foto: pixabay

V uplynulých dňoch to na Slovensku vyzeralo, že prichádza jar. Sneh na mnohých miestach zmizol a mnohí už vyťahovali tenké bundy. To sa však čoskoro zmení.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál Imeteo, na naše územie sa vráti zimné počasie, ktoré mnohých ľudí určite nepoteší. Tento týždeň bol pritom maximálne teplý a v dôsledku toho stúpali teploty až nad +15 °C. Takéto teploty určite nie sú pre dnešnú ročnú dobu bežné. V porovnaní s teplotným normálom boli tak o 10 °C vyššie.

Foto: unsplash

Prichádza zmena počasia

Tomu je však koniec a do našej oblasti mieri výrazná zmena. „Jarné počasie, ktoré sme na našom území zažívali v uplynulých dňoch ukončia dve výrazné tlakové níže, ktoré budú mať podobnú trajektóriu. Presúvať sa budú z južnej Škandinávie cez Baltské more nad Pobaltie. Tieto tlakové níže dostali od nemeckých meteorológov mená „Xerxes“ a „Yigit“,“ uvádza portál.

Foto: archív TASR (Adriána Hudecová)

Studený front zasiahne celé územie

Prvý k nám príde Xerxes, okolo ktorého postúpi prvý studený front. Ten nás zasiahne už v piatok ráno a ovplyvňovať počasie bude počas celého dňa. So sebou prinesie upršané a oblačné počasie. Zrážky budú hlavne na severe, no nebudú príliš výrazné. „Maximálne by malo spadnúť len do 5 mm, lokálne aj viac. Sneženie sa zatiaľ očakáva len na horách. Zmena nastane najmä vo zväčšenej oblačnosti, no spomínanú výraznú zmenu v počasí prinesie až Yigit.“

Foto: unsplash

 

Vráti sa aj sneženie

V noci z piatka na sobotu začne na naše územie postupovať tlaková níž Yigit, ktorá so sebou prinesie zrážky na celom našom území. Zároveň príde aj studený front, takže sa bude ochladzovať. Za studeným frontom sa pritom bude natláčať veľmi chladná vzduchová hmota. Tento kontrast v teplotách môže dokonca spôsobiť aj slabé búrky.

V noci na sobotu dôjde k naozaj prudkej zmene, od severu sa začne dostávať studený vzduch nad celé Slovensko. Cez víkend nás čaká chladné počasie a vráti sa aj sneženie.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk