Odborníci tvrdia, že do Európy mieri poriadna zima. Už čoskoro sa dočkáme nadpriemerného sneženia a mrazov

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Na Slovensku sme sa tej pravej zimy s množstvom snehu nedočkali už veľmi dlho. Väčšina ľudí sneh očakáva hlavne okolo Vianoc, no niektorí sa tešia na januárové a februárové lyžovačky. Ako sa bude vyvíjať počasie v najbližších týždňoch?

Článok pokračuje pod videom ↓

Portál Severe Weather najnovšie informoval o tom, že Európa sa tej pravej zimy ešte len dočká. Odborníci tvrdia, že nás čaká ešte poriadne veľká snehová nádielka. Január 2023 bol pre Slovensko mimoriadne teplý. Oblasť nízkeho tlaku okolo pólov Zeme sa však rozpadá a vzniká z nej polárny vír, ktorý spôsobí nadpriemerné snehové zrážky na väčšine územia Európy aj na východe USA.

Foto: unsplash

Odborníci hovoria o zime, meteorológovia majú iný názor

Podľa nich sa to dá očakávať, pretože po oteplení má chladnejší vzduch jednoduchšiu cestu do vybraných regiónov. Kritický by mal byť hlavne február. Podľa portálu Imeteo však výraznú zmenu počasia očakávať nemôžeme. „Našu oblasť tak čaká prevažne stabilné, no oblačné a hmlisté počasie. Bude tak panovať pochmúrny charakter zimného počasia s minimom zrážok,“ uvádzajú.

Žiadna tuhá zima nás nečaká

Teploty by sa mali pohybovať v nižších polohách a prevažne nad nulou. Mráz počas dňa očakávajú len na severe Slovenska a chladno bude v noci, kedy môžu teploty klesať aj na -12 °C. Na začiatku budúceho týždňa Slovensko zasiahne sneženie, výdatnejšie hlavne na horách severného Slovenska. Sneženia by sa pritom mohli dočkať aj nížiny.

Foto: unsplash

„Problémom však budú teploty, ktoré počas dňa budú stúpať až do +4 °C. Ak teda nejaká snehová pokrývka v nižších polohách napadne, tak sa pomerne rýchlo počas dňa aj roztopí. Oblačnejší charakter so zrážkami sa očakáva v období od 30. januára až do 4. februára. Následne by podľa predbežných vyhliadok malo dôjsť k stabilizácii počasia a opäť nás čaká zrejme prevažne pokojné počasie bez zrážok.“

Foto: archív TASR (Adriána Hudecová)

Nadpriemerne teplá zima pokračuje

Predpoveď počasia na február zatiaľ nie je celkom známa, vyhliadky však naznačujú minimálne zrážky a priemerné teploty medzi 0 až -5 °C.  „Zhruba do začiatku marca by priemerná teplota mala byť o 1 až 5 °C vyššia ako je normál. Chladnejšie obdobie by mohlo nastať v období okolo 20. februára, kedy by k nám mohla zavítať ďalšia vlna sneženia aj do nížin.“

Koniec zimy by však mal byť aj naďalej nadpriemerne teplý a žiadne mimoriadne až extrémne mrazy nás nečakajú. Ani sneh nebude mať dlhú trvácnosť.