Tento presný test vám pomôže zistiť, ktorý z týchto piatich prírodných elementov k vám najviac sedí

Monizz

Staroveká čínska legenda popisuje svet a ľudí ako spojivo niekoľkých živlov. Číňania rozlišujú päť prvkov, ktoré vznikajú zo súhry energií jin a jang. Podľa čínskej teórie ide o drevo, oheň, zem, kov a vodu. Nájdete sa v nich?

elementy006
colourcrime.com

Systém týchto elementov slúži podľa čínskeho učenia na to, aby ľudia pochopili dokonalý priebeh prírodných cyklov sveta. A preto by mala medzi všetkými prvkami existovať rovnováha, ktorá zohráva hlavnú úlohu vo Feng Šuej. Číňania tvrdia, že jednotlivé prvky na seba vplývajú vopred určeným spôsobom a síce: voda umožňuje rásť drevu, drevo umožňuje zapáliť oheň, oheň produkuje popol, čoho výsledkom je zem a v tej sa tvorí kov, ktorý sa v tekutej forme podobá vode.

Systém elementov slúži na to, aby sme pochopili dokonalý priebeh prírodných cyklov sveta. Medzi všetkými prvkami by mala existovať rovnováha, ktorá zohráva  hlavnú úlohu vo Feng Šuej.

2a9460a60a2e7c5fc53292b9f1ea55a4
pinterest.com

Prvky sa pohybujú vopred určeným spôsobom: voda umožňuje rásť drevu, drevo umožňuje horieť ohňu. Výsledkom je popol čiže zem, v ktorej sa tvorí kov, ktorý sa v tekutej forme podobá vode.

Bez vplyvu všetkých piatich prvkov by sme mali podľa čínskej teórie v živote chaos. Avšak väčšina ľudí má z týchto prvkov dominantné len jeden či dva a tie ostatné sú tak trochu v úzadí. To však neznamená, že nie sú našou súčasťou. Pod ktoré z týchto piatich elementov spadáte vy?

elementy005
pixabay.com

Element voda

Človek, ktorý sa vzťahuje k vodnému živlu viac ako k ostatným štyrom živlom, má predurčené niesť na svojich pleciach veľkú váhu vedomostí, ktoré neraz získal dlhé roky. Človek s vodným živlom v sebe dokáže byť jemným prúdom, ktorý postupne modeluje cestu životom, ale keď sa rozčertí, vie byť aj mohutnou riekou, ktorá svoju trasu buduje rýchlo, cieľavedome a niekedy až agresívne. Vodnému živlu záleží na ľuďoch, ktorí ho obklopujú a za každých okolností sa im snaží poskytovať oporu. A to takým spôsobom, že im radí, ako v živote konať a napredovať, čím ich ubezpečuje, že ich živote je v absolútnej rovnováhe.

elementy003
pixabay.com

Element kov

Číňania tvrdia, že rovnako ako sú kovy oporou pre zem a zvyšky vesmíru, aj ľudia s týmto živlom v srdci sa usilujú vo svojom živote o rovnaký druh stability. Nedokážu konať bez štruktúry a vopred stanovených pravidiel a poriadku. Majú vždy všetko premyslené a často bývajú na čele vedenia.  Rovnováhu strácajú, ak niečo z vopred pripravených plánov nevyjde. Ľudia, ktorých najviac priťahuje kov, sú spravidla veľmi vyrovnaní, pokojní, ťažko sa rozhnevajú, ale je pre nich náročnejšie pracovať pod tlakom. Napriek tomu málokedy klesajú, pretože v hĺbke srdca si uvedomujú, že sú pilierom nielen pre seba, ale aj pre svoje okolie a spoločnosť.

elementy007
pixabay.com

Element zem

Človek, ktorý je najviac naklonený k elementu zeme je veľmi tolerantný a ústretový. Je to preto, že si uvedomuje, že jeho srde je späté s prvkom zeme, pôdy, krajiny, ktorá by mala ľudí spájať ako jedno miesto, na ktorom sa má žiť v mieri a pokoji. Takýto človek je veľmi vyrovnaný a pokojný, spoľahlivý a stabilný partner a často býva pre užší kruh ľudí vo svojom okolí vzorom, pretože ho považujú za mimoriadne cnostného a spravodlivého. Nemá možno toľko vedomostí ako ľudia s vodným živlom, ale vyvažuje to jeho empatia a schopnosť vyrovnávať sa s návalom emócii tak u seba, ako aj u druhých. Takýto človek nikdy neprestane veriť v dobro sveta a v deň, kedy príde na zem mier.

elementy004
pixabay.com

Element oheň

Človek, ktorý sa spája s prvkom ohňa, je neraz poháňaný vecami, ktoré mu v živote prinášajú vášeň a uspokojenie. Neexistuje nič, čo by mu stálo v ceste, za svojim cieľom ide aj cez mŕtvoly a preto ho ľudia považujú za sebeckého a neempatického. Podľa čínskej teórie ľudia spájajúci sa s prvkom ohňa však takíto naozaj sú. Neúspechy takéhoto človeka zrazia na kolená a berie ich ako tvrdú lekciu. Ale vďaka svojej verve sa nedá odradiť, vstane a začne odznova. Osobnosť ohnivého živla je veľmi nákazlivá a ľudia mu venujú svoju pozornosť aj keď nechcú. Dokáže ľudí zabaviť, ale aj namotivovať, preto je vnímaný ako vedúca osobnosť.

elementy002
pixabay.com

Element drevo

Ľudia, ktorí sa vzťahujú k elementu dreva, sú zvyčajne dobrodruhovia a milovníci spoznávania. Málokedy sa zastavia a neustále túžia niečo objavovať a odhaľovať tajomstvá sveta. Aj keď sú veľkí bojovníci, silná konkurencia ich dokáže zneistiť. Ľudia spájajúci sa s prvkom dreva nelipnú na minulosti a neriešia ani budúcnosť. Radi cestujú a žijú pre konkrétny okamih. Nie sú najlepšími partnermi, pretože ich polovička pri nich nemá istotu, dokedy pri nej ostanú. Aj napriek tomu sú to nielen veľkí milovníci dobrodružstva, ale aj partnerstva.

Ktorý z piatich čínskych elementov sa vás najviac týka? Máte v sebe aj vy aspoň jeden silný a aspoň kúsoček aj z iných? Dajte nám vedieť, čo si myslíte.

Pozri tiež: Tento psychologický test vašej osobnosti vám na základe 4 otázok prezradí, akí naozaj ste

zdroj: babskeveci.sk (Monika), higherperspectives.com