Obsahuje v sebe najviac pesticídov, varujú odborníci. Túto zeleninu by ste si už v obchode radšej kupovať nemali

Lucia Mužlová

Foto: pxhere.com

Zelenina, ktorá bola posledné roky vyhlasovaná za najzdravšiu. Robíme z nej polievku, pridávame ju do šalátov, smoothie a vieme si ju aj upiecť v rúre. Kel je plný vitamínov a má vynikajúce a prospešné účinky na zdravie. Ako však informoval Bussines Insider, obsahuje aj najviac pesticídov spomedzi všetkých druhov zeleniny.

kel/Foto: pixabay

Jedná sa o najviac kontaminovanú zeleninu vôbec. Uvádza to aj nezisková organizácia pre životné prostredie EWG, ktorá túto zeleninu zaradila na vrchol rebríčka tzv. „dirty dozen“, čo je akýsi sprievodca kontaminovaných potravín. V roku 2018 sa kel umiestnil na 3. mieste za jahodami a špenátom. Najnovšie správy sú však znepokojujúce a to aj pre poľnohospodárov.

Kel obsahoval stopy herbicídov a teda zabijakov buriny

Po analýze testov sa zistilo, že priemerná vzorka obsahovala stopy viac ako piatich herbicídov resp. pesticídov a to aj napriek tomu, že boli vzorky dôkladne umyté. Najväčší podiel pesticídov na jednu vzorku bol až 19 rôznych druhov. Až 90% vzoriek ich obsahovalo. Herbicíd, ktorý kel obsahoval sa využíva na vykynoženie buriny, ktorá ohrozuje jahody, fazuľu, bavlnu a aj rôzne druhy zeleniny. Herbicíd Dacthal sa nachádza už aj v podzemných vodách a používal sa na skrotenie buriny na golfových ihriskách a aj trávnikoch.

kel/Foto: pixabay

Európska únia tento herbicíd zakázala, no v USA sa využíva popri pestovaní sladkých zemiakov, baklažánu, repy a kapusty. Samozrejme tu sa odlišujú aj názory na vedľajšie účinky pesticídov. Niektoré štúdie hovoria, že nemajú žiadny dopad na zdravie človeka, iné zistili, že pri pokusoch na zvieratách tieto druhy mali ťažkosti s hormonálnym systémom a tiež sa preukázalo, že táto látka má karcinogénne účinky.

Najhoršie na tom je, že takúto zeleninu môžete jednoducho dostať v reštaurácii na tanieri, prípadne si ju kúpiť kontaminovanú priamo v obchode. Najlepšie preto je podporovať lokálne farmy, prípadne si zeleninu dopestovať, ak tú možnosť máte. Každopádne, aj k tejto správe by sme mali pristupovať racionálne. Bezdôvodné a prehnané obavy určite nie sú na mieste, keďže aj ostatné druhy zeleniny a ovocia by mohli pesticídy obsahovať. Kel obsahuje veľa vitamínov, napríklad vitamín K, B6, vápnik, vitamín C a draslík.

 

Najnovšie články