Tvária sa, že je to len na vedecké účely. Ľudstvo sa možno čoskoro dožije vyhynutia ďalšieho významného živočícha

TASR

ochranári a veľryba/ Foto: archív TASR

Do Japonska sa vrátilo päť veľrybárskych lodí, ktoré počas 72-dňovej expedície v okolí Antarktídy ulovili 333 veľrýb. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA. Podľa nedeľňajšieho vyhlásenia japonskej agentúry pre rybolov (JFA) bolo 333 vráskavcov ulovených v Južnom oceáne na „vedecké účely“.

veľryba Foto: pixabay.com

Komerčný lov veľrýb je celosvetovo zakázaný od roku 1986. Japonsko však napriek medzinárodnej kritike v pravidelnom výlove veľrýb pokračuje, aj keď oficiálne len za účelom vedeckého výskumu. Medzinárodná veľrybárska komisia (IWC) vlani v septembri zamietla návrh Tokia na zrušenie platného moratória na lov veľrýb. Japonsko následne v decembri oznámilo, že v júli 2019 vystúpi z IWC a obnoví komerčný lov týchto morských cicavcov. Tokio vyhlasuje, že lov veľrýb je odvekou súčasťou japonskej kultúry. Podľa kritikov Japonci využívajú existujúce medzery v medzinárodnom práve a údajný vedecký výskum je len zámienkou pre komerčný lov.

Medzinárodný súdny dvor (ICJ) v roku 2014 rozhodol, že japonský „vedecký lov veľrýb“ je v rozpore s platným moratóriom. Minulý piatok sa vydala na more ďalšia japonská flotila, ktorá má v pobrežných vodách Japonska uloviť 127 vráskavcov. Má ísť o poslednú expedíciu, ktorá bude loviť veľryby na „vedecké účely“ predtým, než Tokio oficiálne obnoví komerčný lov.

veľryba Foto: pxhere.com
Japonsko vystúpi z Medzinárodnej veľrybárskej komisie (IWC) a obnoví komerčný lov veľrýb. Oznámil to hovorca japonskej vlády Jošihide Suga ešte v decembri v roku 2018. „Rozhodli sme sa vystúpiť z Medzinárodnej veľrybárskej komisie s cieľom obnoviť v júli budúceho roka komerčný lov veľrýb,“ citovala Sugu agentúra AFP. „Komerčný lov veľrýb, ktorý sa má obnoviť od júla budúceho roka, bude obmedzený na teritoriálne vody Japonska a jeho výlučné hospodárske zóny. Nebudeme loviť v antarktických vodách alebo na južnej pologuli,“ povedal hovorca japonskej vlády.
Podľa Sugu Japonsko oficiálne upovedomí IWC o svojom rozhodnutí do konca tohto roka, čo znamená, že vystúpenie z IWC nadobudne účinnosť do 30. júna. Medzinárodná veľrybárska komisia (IWC) v septembri zamietla návrh Japonska na zrušenie zákazu lovu veľrýb, ktorý je v platnosti už 32 rokov. Proti návrhu hlasovalo 41 účastníkov päťdňového zasadnutia IWC v brazílskom meste Florianopolis. Japoncov pri hlasovaní podporilo 27 členov organizácie.IWC schválila moratórium na komerčný lov veľrýb v roku 1986 s cieľom chrániť druhy, ktorým hrozí vyhynutie. Japonsko, Nórsko a Island zákaz nerešpektujú a ročne zabijú stovky týchto morských cicavcov. Japonsko žiadalo nahradenie plošného zákazu špeciálnymi kvótami na výlov druhov, ktoré sa podľa neho vyskytujú v dostatočnom počte.

Japonci podľa environmentálnej organizácie Pro Wildlife zabijú okolo 450 veľrýb ročne, pričom tvrdia, že je to na vedecké účely. Nórsko uloví ročne takmer 700 a Island okolo 200 veľrýb.

0
Komentovať