12 vecí, ktoré by ste mali prestať robiť, ak chcete byť bohatší. Najviac ma zarazilo, že ľudia ešte dnes pracujú zadarmo

Banana

Ako to, že ostatní zarábajú viac aj napriek tomu, že sa stále snažíte? Kde robíte chybu a ako k práci pristupovať lepšie? Robíte nejaké chyby, kvôli čomu vám neustále chýbajú peniaze? Naučte sa na veci pozerať z iného uhla a možno sa aj k vám čoskoro prikotúľajú eurá navyše. Stačí poznať len zopár rád.

pixabay.com

Nepodceňujte sa

U žien je často veľkým problémom nedostatok sebavedomia čo sa týka pracovných schopností. Často si neveríme a zvykneme sa uspokojiť aj s nižším platom, nežiadame o jeho zvýšenie, pretože sa domnievam, že je adekvátny našim schopnostiam. Ženy sa zvyknú viac podhodnocovať a v prípade nejakého úspechu, pochvaly a splnenia náročných úloh tieto veci pripisujú zhode okolností skôr, akoby si priznali, že to dosiahli vlastnou šikovnosťou. Muži majú len zriedka tento problém a svoje schopnosti zvyknú nadhodnocovať. S takýmto prístupom im ide práca jednoduchšie, nie sú pod stresom a nemajú problém odhodlať sa plniť náročnejšie úlohy či zastávať vyššie pozície za viac peňazí. Dámy, od mužov si v tomto prípade môžeme brať príklad.

Nepracujte zadarmo

pixabay.com

Najmä ľudia s nižším sebavedomím zvyknú pristúpiť aj na ponuky, ktoré sú platené málo, nie sú preplatené nadčasy alebo práca z domu a zvyknú pristúpiť aj na neplatené stáže a skúšobné obdobia. V takýchto prípadoch je stále nutné položiť si otázku, či získané skúsenosti a zručnosti za to stoja a naozaj prevyšujú množstvo nášho vynaloženého úsilia. Ak sú skúsenosti a schopnosti, ktoré takouto prácou získame ozaj cenné, môžeme o tejto ponuke porozmýšľať. Ak sa však poriadne nadrieme a nadobudnuté skúsenosti sú o dosť biednejšie, mali by sme s takouto prácou okamžite skončiť. Takáto práca je len jednostranne výhodná a vy z toho nemáte žiadny alebo len veľmi nízky profit.

Nebojte sa požiadať o zvýšenie platu

pixabay.com

Vždy sa snažte objektívne ohodnotiť. Sama musíte najlepšie vedieť, koľko práce odvádzate a nakoľko si ju ceníte. Ak sa rozsah vašich povinností a zodpovednosti rozšíril, no vy máte neustále rovnaký plat, je najvyšší čas pozhovárať sa s nadriadeným. Tu nastáva problém znovu u väčšiny žien. Tie majú častejšie problém pri šéfovi mužského pohlavia, pri ktorom sa cítia menej dominantne a majú vyššie obavy z neúspechu, zlyhania a odmietnutia. Nehľaďte na svoje pohlavie ale na váš prínos do firmy, odvedenú prácu, zodpovednosť, roky praxe,… A samozrejme i na náladu nadriadeného v danom momente. Vždy sa oplatí počkať aspoň na vypitie rannej kávy.

Čas sú peniaze

Úspešný výskumník v oblasti informačných technológií a vedy Peter Cochrane rozdeľuje všetkých pracujúcich ľudí na 2 typy: tých, ktorí sú ochotní investovať peniaze len aby ušetrili čas a tých, ktorí sú ochotní investovať čas, len aby ušetrili peniaze. Aj keď sa šetrenie peňazí zdá ako rozumnejší krok, v praxi sú produktívnejší ľudia z prvej skupiny. Vedia sa lepšie ohodnotiť a ušetrený čas premenia na peniaze. Ak napríklad pracujete z domu a potrebujete si vyzdvihnúť objednaný tovar na druhom konci mesta, máte 2 možnosti. Buď si preň zájdete počas dopravnej špičky a miniete 2 eurá na cestu a hodinu a pol svojho času alebo ostanete doma a necháte si ho doviezť kuriérom za 5 eur. Aj keď prvá možnosť láka kvôli ušetreným peniazom, v skutočnosti miniete peniaze i hodinu a pol svojho času. Ak je však vaša hodinová mzda 10 eur, kuriér je jasne najlepšia voľba. Ostanete doma a môžete sa venovať práci.

Nebuďte v práci dlhšie, ako je potrebné

pixabay.com

Samozrejme, že dotiahnutie úloh do konca je dôležité,no nikdy netrávte v prci viac času, ako je nevyhnutné. Vyvarujte sa aj vedľajším úlohám alebo zábavkám, ktoré odpútavajú vašu pozornosť a predlžujú čas, za ktorý vyriešite pracovné záležitosti. Jedným z požieračov času je i Facebook. Ak je to možné, v práci ho nevyužívajte alebo jeho návštevu znížte na minimum.

Rozhliadnite sa

pixabay.com

Mnoho ľudí sa až príliš zameriava na jedinú oblasť a snaží sa v nej dosiahnuť vrchol. Sen o rastúcej kariére môže byť zmarený práve týmto úzkym a príliš špecifikovaným pohľadom. Je dobré snažiť sa byť v danej oblasti čo najlepší, no ideálne je sa aj poobzerať. Zaujímajte sa o oblasti, ktoré okrajovo súvisia s vašou profesiou, rozohrávajte to na viacerých poliach a neváhajte sa vyškoliť a zaučiť aj v iných odvetviach. Získate nadhľad a takýto ľudia sú v praxi oveľa úspešnejší a dravejší, ako ľudia s prísnou profesijnou špecifikáciou.

Robte prácu, ktorá vás baví

Čo myslíte, na čo sú rôzne tímové hry, výlety a akcie? Každý zamestnávateľ vie, že spokojný a šťastný pracovník je produktívnejší pracovník. Ak máte svoju prácu rada, budete ju odvádzať s väčšou chuťou a nadšením a práca vám pôjde od ruky. Povedzte si sama pre seba, čo vás na danej práci baví, čo máte najradšej a v čom ste ozaj dobrá. Vedeli by ste si samu seba predstaviť na inej pozícii? Bolo by to lepšie? Snažte sa v živote robiť to, čo vás skutočne napĺňa. Inak je to len zarábanie peňazí v práci, ktorá vás otravuje a míňanie týchto peňazí na život, ktorý vás nenapĺňa. Bludný kruh.

Užívajte si

pixabay.com

Samozrejme je dôležité ušetriť si peniaze a myslieť na budúcnosť, no zarábanie peňazí len kvôli samotným peniazom, ktoré si pomyselne odkladáte na kôpku je nezmysel. Investujte do svojho rozvoja a koníčkov. Budete sa cítiť šťastnejšie a naplnene a potom vám pôjde i práca viac od ruky. Zamestnávateľ skôr povýši a viac ohodnotí ľudí, ktorí nebažia len po peniazoch.

Máte na viac

pixabay.com

Z času na čas je veľmi potrebné sa zamyslieť, či nám skutočne daný životný štandard postačuje. Mnoho ľudí sa samo presviedča, že daný plat je dostačujúci na slušný život a viac im k šťastiu nechýba. Čo ak vám však o pol roka bude k šťastiu chýbať cesta po svete, výlet za exotikou alebo ďalšie dve deti? Vždy je dobré mať v budúcnosti víziu, ktorá nás motivuje a poháňa vpred. V takom prípade sa človek viac snaží a dokáže zvýšiť svoj finančný príjem.

Nehľadajte v práci únik pred problémami

Nájsť útechu v práci, keď sa vás osobný život rozpadá je dobré len na chvíľu. Dokážete chvíľu nemyslieť na osobné problémy a životné prehry. Z dlhodobého hľadiska je to však veľmi frustrujúce. Neprenášajte si tieto veci do zamestnania a vyriešte ich čo najskôr. Štúdie dokatujú, že šťastní ľudia zarábajú viac, ako ich smutní kolegovia.

Starajte sa o seba

pixabay.com

Štúdie dokazujú, že vysokí a štíhli ľudia sú v práci úspešnejší a zarábajú viac, ako ich nízki a tučnejší kolegovia. Vedci to pripisujú dostatku sebavedomia u ľudí, ktorí sa cítia dobre vo svojom tele. Ak máte komplex zo svojho vzrastu alebo váhy, odrazí sa to i na vašom životnom postoji, šťastí a práci. Je to však len vec psychiky a so všetkým sa dá bojovať a získať iný pohľad. Starajte sa o seba, buďte k svojmu telu dobrá a snažte sa o zdravý životný štýl, ktorý dokáže s človekom zázraky. A ak vám chýba sebavedomie, vymeňte balerínky za lodičky.

Prekvapte niečím navyše

Nemusíte kvôli tomu ťahať nadčasy, no ukážte, že je vo vás aj viac, ako je očakávané. Prekročte prah minimálneho úsilia a splňte úlohu s akýmsi prídavkom. Môže to byť dobrý nápad do budúcnosti alebo kreatívnejší prístup pri riešení problémov, návrh ako úlohy urobiť lepšie,… Každý zákazník i zamestnávateľ takýto prístup rozhodne ocení.

Pozri aj: Lupiny na pleciach alebo zle vypasované nohavice. Toto je 9 vecí, ktoré každý deň škodia nášmu vzhľadu a odpudzujú ostatných

zdroj: Jana, adme.ru

0
Komentovať