Ľudia sa vrhali do fontán. Do Európy prišla nová vlna rekordných horúčav, padali teplotné rekordy

Lucia Mužlová

Foto: torange.biz

Cyklisti na pretekoch Tour de France súťažili v utorok v spaľujúcich horúčavách a francúzska atómová elektráreň sa pripravila na odstavenie. Západná Európa sa piekla v novej vlne horúčav, ktoré prekonávajú dlhodobé rekordy.

Článok pokračuje pod videom ↓

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 𝓞𝓵𝓲𝔀𝓲𝓪 𝓟𝓻𝔂𝓰𝓪 (@oliwia.pry) on

Horúca Európa

Prehriati turisti v Paríži a Berlíne sa vrhali do fontán a okrasných jazier, aby sa ochladili. Opatrovatelia v zoologických záhradách v Holandsku podávali smädným zvieratám potravu zamrznutú v ľade. Juhozápadné francúzske mesto Bordeaux zažilo najvyššiu teplotu od začiatku zaznamenávania, a to 41,2 stupňa Celzia. Meteorológovia predpovedali nové vysoké teploty v celom rade krajín vrátane Belgicka, Luxemburska, Nemecka a Holandska, kde sa má ortuť teplomerov vo štvrtok 25. júla prvýkrát vyšplhať na 40 stupňov Celzia.

Na rozdiel od spaľujúcich horúčav z konca júna, súčasná vlna horúceho vzduchu je najkrutejšia v častiach severnej Európy, kde ľudia vôbec nie sú zvyknutí na takéto teploty. V Británii, kde teploty môžu vo štvrtok prekročiť dosiaľ neprekonaný rekord 38,5 stupňa Celzia, úrady varovali chorých na astmu pred „toxickou kombináciou“ horúčav, vlhkého vzduchu a narastajúceho znečistenia ovzdušia.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Farmer Jeff (@mangalitzafarmernl) on

Situácia v Českej republike

Český hydrometeorologický ústav varoval v utorok pred vysokými teplotami. Od stredy sa môžu popoludňajšie maximá šplhať až k 35 stupňom Celzia. Informoval o tom portál Novinky.cz. „Nad strednou Európou sa bude udržiavať oblasť vyššieho tlaku vzduchu, ktorá sa pozvoľna presunie nad Škandináviu. Najvyššie denné teploty postupne porastú,“ konštatovali meteorológovia. „Od stredy 24. júla čakáme teploty medzi 30 a 35 stupňami Celzia na väčšine nášho územia okrem severovýchodu,“ doplnili meteorológovia.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Poppy The Mini Dachshund 🌭🐶 (@poppy_aminidachshund) on

Belgicko láme rekordy

Úrady v Belgicku vydali prvýkrát tzv. červený stupeň výstrahy pred extrémnymi teplotami. Tlačová agentúra DPA to uviedla s odvolaním sa na utorkový tvít predstaviteľa belgického Kráľovského meteorologického ústavu Davida Dehenauwa, podľa ktorého boli splnené príslušné kritériá. Teplota vzduchu v bruselskej okrajovej časti Uccle dosiahla v utorok nový denný rekord – 33,7 stupňa Celzia. Dehenauw očakáva ďalšie rekordy v stredu a vo štvrtok, keď by mohlo byť nameraných 39 – 40 stupňov Celzia.

Slovensko trápi sucho

Sucho rôznej intenzity trápi až 90 percent územia Slovenska. Nedostatok zrážok sa prejavil v prvom polroku 2019 predovšetkým na západnom, severozápadnom a severnom Slovensku. Meteorológovia označili aktuálny stav sucha za alarmujúci. Predpovedajú, že deficit bude počas leta ešte rásť. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej webstránke. Najhorší vývoj zrážok evidujú meteorológovia na krajnom západe Slovenska.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Majka Petrenkova (@majkapetrenkova) on

Prvá dva dni tohto týždňa budú teplé najmä na západe a juhu Slovenska, kde sa budú teploty šplhať cez +30 °C. Od stredy očakávame teplejšie počasie už na celom území Slovenska, pričom zrážky sa vyskytnú už len výnimočne. Teplejší a suchší charakter počasia by mal zotrvať do víkendu. Teploty budú dennodenne dosahovať +26 až +32 °C, čo sú pre nás normálové hodnoty pre toto obdobie. Informovalo o tom imeto.