Nižšie platy a viac práce. Toto sú nevýhody, ktoré by prinieslo zatvorenie obchodov v nedeľu

SITA

Foto: unsplash

Zatvorenie obchodov v nedeľu nie je dobrý nápad. Konštatuje to Iniciatíva slovenských maloobchodníkov, ktorá združuje najmä nepotravinový maloobchod, služby a gastro. Tento segment má totiž mnoho iných problémov a tie sa líšia od potravinového maloobchodu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Maloobchodníci zároveň veria, že prevládne zdravý rozum a táto téma sa vráti niekedy v budúcnosti, keď budú vyriešené podstatnejšie problémy. „Nakoľko je tento návrh opäť v parlamente a hrozí, že tento týždeň môže prejsť prvým čítaním, dovoľujeme si opätovne poukázať na problémy, ktoré jeho prijatie spôsobí,“ informuje v tlačovej správe predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov Daniel Krakovský.

Odborníci tvrdia, že existuje množstvo nevýhod

Iniciatíva maloobchodníkov tvrdí, že zamestnanci v maloobchode budú mať menej voľna, nakoľko teraz pracujú 15 dní v mesiaci formou krátkych a dlhých týždňov. Nedeľným zákazom predaja budú v práci dlhšie, aby naplnili fond pracovného času a stúpnu im náklady na dochádzanie do práce.

Ďalším argumentom proti zákazu je, že bez príplatkov prídu zamestnanci o približne 10 percent príjmu, čo predstavuje 100 až 150 eur. „Toto opatrenie neprinesie úsporu nákladov podnikateľov, nakoľko nákupné centrá zostanú otvorené, prenajímatelia neodpustia nájomné, u potravinárov musia bežať chladničky, fungovať budú tiež distribučné centrá a sklady,“ upresnil Krakovský.

Prídu tiež o tržby

Maloobchodníci zároveň upozorňujú, že prídu o tržby. Nedeľný obrat tvorí členom iniciatívy takmer 20 percent z celého týždňa. Prídu aj o nedeľných turistov z Rakúska a Poľska.

Foto: unsplash

Časť zamestnancov príde o prácu, len u dvoch z najväčších členov iniciatívy sa stane zbytočných 200 plných úväzkov, pričom toto opatrenie sa dotkne hlavne brigádnikov. Väčšiny pracujúcich v nedeľu sa však prípadný zákaz nedotkne, pretože v maloobchode pracuje len 13 percent zo všetkých zamestnancov pracujúcich v nedeľu.

Ľudia budú pracovať viac

V službách a v gastre pracuje až 70 percent ľudí a tí budú aj naďalej pracovať v nedeľu. Iniciatíva slovenských maloobchodníkov zároveň upozorňuje, že návrh zákona vychádza z nesprávnych dát, keďže už dnes je počet pracujúcich v nedeľu na úrovni priemeru EÚ, čo hovoria dáta Eurostatu.

„V diskusii sme opakovali mnoho argumentov, máme však stále pocit, že navrhovatelia na ne vôbec nereflektovali, čo mimochodom ukazuje aj dôvodová správa, ktorá používa identické a neaktuálne dáta. Téma sa zúžila iba na supermarkety a potraviny a aj po stretnutiach s poslancami je jasné, že problematike nepotravinového maloobchodu a dôsledkov zatvorených nedieľ nerozumejú,“ uzavrel Krakovský.

Najnovšie články