Ako sa zbaviť buriny

Mary

Jar je obdobie, kedy všetko kvitne, zelená sa, prichádza Veľká noc, ale samozrejme je to aj čas, kedy si začíname upravovať záhrady. Či už máte okrasnú záhradu s rôznymi druhmi kvetov alebo skôr ovocnú a zeleninovú záhradu, tieto rady určite oceníte. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Vytrhávanie buriny je vec, ktorú nemá rád snáď nikto. Ak sa jej chcete zbaviť úplne, nemusíte vždy použiť iba chemikálie, ktoré si zakúpite v obchodov a kvetinárstvach. Úplne vám postačia veci, ktoré máte bežne doma. Nepoškodiť kvety chemikáliami je pre záhradkárov jedna z najdôležitejších vecí pri odstraňovaní buriny. S týmito pomôckami sa takejto príhody už nemusíte viac báť.

Jedlá sóda

Ak sa aj vám vyskytuje burina najmä v priestoroch medzi dlaždicami, posypte toto miesto jedlou sódou. Táto jednoduchá metóda zabráni rastu rôznej buriny, napríklad púpave. Je to preto, že jedlá sóda obsahuje sodík, ktorý burina priam neznáša.


Soľ

Do nádoby nalejte dve šálky vody a nasypte jednu šálku soli, túto zmes priveďte k varu. Následne nalejte priamo na burinu a na miesta kde sa najčastejšie vyskytuje.


Ocot

Zoberte si fľašku, do ktorej nalejte ocot. Nastriekajte na burinu alebo na trávu, ktorej sa chcete zbaviť. Ocot nastriekajte najmä na najnižšiu časť rastliny, takto sa účinne a rýchlo zbavíte nechcenej buriny od koreňa.

Tento proces je dobré opakovať pár dní až kým sa rast buriny úplne nezastaví. Dajte však pozor, aby ste ocot nenastriekali aj na ďalšie rastliny.


Vodka

Ďalším jednoduchým trikom, ako odstránite burinu, je použiť vodku. Do nádobky nalejte jeden deciliter vodky, tekuté mydlo a dve šálky vody. Všetko poriadne zmiešajte tak, aby sa tekutiny spojili. Túto zmes je najlepšie používať najmä vtedy, keď je vonku slnečný deň.

Na buriny, ktoré rastú priamo na slnečnom svetle, táto zmes pôsobí najlepšie. Alkohol a mydlo, ktoré je v zmesi obsiahnuté, vytvorí na burine voskový povlak, ktorý slnko vysuší a následne teda vysuší aj celú rastlinu bez toho, aby na tom istom mieste vyrástla znovu.


Noviny

Do mokrej hliny kde sa nachádza burina umiestnite vrstvu novín, zasypte mokrou hlinou a opäť dajte vrstvu novín. Táto technika sa postará nielen o skvelý kompost, ale aj priaznivé podmienky pre dážďovky. Naviac budete mať plusové body za recykláciu.


Kukuričná múka

Ak posypete svoju záhradu na miestach, kde sa nachádza burina, kukuričnou múkou, zabránite tak opätovnému rastu buriny. Tento trik však používajte až vtedy, keď budete mať všetky kvety a kríky vysadené, aby ste nepoškodili aj ostatné rastliny.


Krásna záhradka pred domom alebo za terasou je pre každého z nás pastva pre oči. Či už ste srdcom záhradkár alebo si len radi vo vašej záhradke posedíte, určite tieto triky oceníte, tak ich neváhajte vyskúšať. Aké triky proti burine používate doma vy ?

(Marianna), shareably.net

Najnovšie články