Zadlženosť Slovákov klesá, seniori však s peniazmi stále bojujú. Najviac dlhov majú ľudia v tomto kraji

SITA

Foto: pixabay

Zadlženosť slovenských domácností klesá. Vlani sa priemerný dlh po splatnosti oproti predchádzajúcim rokom mierne znížil a je na rovnakej úrovni ako v roku 2020. Takisto klesli priemerné záväzky po splatnosti na 2 500 eur. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch majú dlhy po splatnosti skôr muži, ktorí majú aj vyššie záväzky.

Vyplýva to z analýzy spoločnosti Kruk, ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných inštitúcií a korporátnych zákazníkov. Najviac Slovákov s dlhmi po splatnosti pochádza z Košického kraja, ide takmer o 19 % slovenských dlžníkov s priemerným dlhom 2 200 eur. Nasleduje Prešovský kraj so 17 % dlžníkov a priemerným dlhom 2 300 eur a Banskobystrický kraj so 16 % dlžníkov a priemernou výškou záväzkov 2 400 eur.

Najvyšší priemerný dlh po splatnosti z celého Slovenska majú dlžníci z Bratislavského kraja, a to približne 3 400 eur. Najnižšie zastúpenie dlžníkov so záväzkami po lehote splatnosti v rámci celého Slovenska vykazuje Žilinský a Trenčiansky kraj, zhodne necelých 8 %.

Analýza hovorí jednoznačne

Ako výsledky analýzy komentuje generálna riaditeľka spoločnosti Kruk Jaroslava Palendalová, zníženie inflácie spojené s upokojením situácie na energetických trhoch mierne uľavilo slovenským domácnostiam. No tlak na rodinné rozpočty aj tak pretrváva. „Slováci reagujú na uplynulé nepriaznivé ekonomické obdobie a učia sa aktívne pracovať s rozpočtom, vytvárajú si finančné rezervy a v zložitej finančnej situácii hľadajú nové zdroje príjmov. Pasivita v prípade neschopnosti splácať záväzky môže mať katastrofálne následky a viesť k exekúcii, preto je často kľúčová komunikácia s veriteľmi a hľadanie spoločného riešenia, ako sa z dlhov dostať,“ podotýka Palendalová.

Kedy majú najväčšie dlhy?

Najnovšie články