Ak sa nedáte zaočkovať proti koronavírusu, zaplatíte pokutu aj 3600 eur. V Rakúsku začnú platiť tvrdé opatrenia

Kristína Hagarová

Foto: TASR/AP

V Rakúsku začína platiť nový zákon, podľa ktorého je očkovanie proti koronavírusu povinné pre každého nad 18 rokov. Je to prvá krajina v Európe, ktorá prijala takéto rozsiahle opatrenia.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál BBC, mnohí ľudia so zákonom nesúhlasia.„Prekonala som koronavírus a nevidím zmysel očkovania, keď mám dostatočné protilátky… Nikto mi nebude hovoriť, čo si mám dať do tela. Vakcíny ešte pandémiu aj tak nezastavili,“povedala jedna z obyvateliek Viedne. Nielen podľa rakúskej vlády je však očkovanie účinné v boji proti závažným ochoreniam a je potrebné, aby sa mu predišlo do budúcnosti.

Platí do januára 2024

Vláda si uvedomuje, že je to silný krok, avšak je nevyhnutný. Povinné očkovanie bude zatiaľ platiť do januára 2024, môžu to však zrušiť, pokiaľ sa pandémiu podarí ukončiť skôr. Do platnosti sa povinné očkovanie dostáva od 3. februára 2022. Úrady však začnú stav zaočkovanosti kontrolovať až v polovici marca. Ľudia, ktorí sa odmietnu zaočkovať, budú čeliť pokute od 600 do 3 600 eur. Výnimky, samozrejme, platia pre tých, ktorí sa nemôžu dať zaočkovať zo zdravotných dôvodov a pre tehotné ženy.

V Rakúsku je zaočkovaných až 72 % obyvateľov. Aj v tejto krajine existuje silný odpor voči očkovaniu a množstvo ľudí sa rozhodlo proti opatreniu protestovať. Proti povinnému očkovaniu vychádza do ulíc množstvo demonštrantov, rozhodnutie je však platné.