5 rokov po smrti dieťaťa sa rozhodla prehovoriť: „Keby som vedela, čo sa deje, mohol ešte žiť. Môjho syna zabila fatálna chyba.“

Banana

Päť rokov po tom, čo jej zomrelo bábätko, sa rozhodla prehovoriť. Svedomie a výčitky ju trápia doteraz, vinníka vidí v sebe ale i v lekároch. Porodila zdravého chlapčeka, no ten už po pár dňoch tragicky zomrel. Bábätko mohla zachrániť lepšia informovanosť mamičky a vyšší záujem lekárov, no čas sa vrátiť späť nedá. Jillian Johnson prehovorila a jej srdcervúci príbeh je odkazom pre všetky budúce mamičky, ktorým by táto informácia mohla pomôcť.

Článok pokračuje pod videom ↓
facebook.com

Američanka Jillian Johnson čakala svoje prvé dieťa. Narodil sa jej zdravý chlapček, ktorému dali meno Landon a spolu s manželom boli samozrejme šťastnými rodičmi. Jillian bola prvorodička, no s manželom sa už pred príchodom dieťatka na svet svedomite pripravovali. Čítali knihy o rodičovstve, navštívili kurz a Jullian sa zaujímala aj o dôležitosť dojčenia, ktoré je pre dieťatko to najlepšie. Malý Landon po narodení veľmi veľa plakal a o niekoľko dní, žiaľ, zomrel v nemocnici. Mamička prehovorila o tragickom príbehu, ktorý stál jej bábätko život. Chce, aby sa z neho poučili ostatní, ktorým to môže zachrániť dieťatko.

facebook.com

Landon sa narodil cisárskym rezom, no bol to zdravý chlapček. Mamička ho výlučne dojčila, aby dieťatko dostávalo tú najlepšiu výživu od matky, čo Jillian odporúčala aj laktačná konzultantka. Bábätko však takmer neustále plakalo a Jillian ako prvorodička netušila prečo. Dojčila ho každú chvíľu a bábätko bolo skoro nepretržite prisaté k prsníku. Keď sa v nemocnici spýtala, či je normálne, že jej dieťatko je takmer stále dojčené a očividne hľadá prsník, personál ju ubezpečil, že niektoré detičky potrebujú menej mlieka v oveľa častejších dávkach. Nemocnica bola na dobrej úrovni, keďže Jillian si vyberala už vopred. Dojčenské mlieko však poskytovalo len ženám so silikónmi alebo matkám, ktoré mali rakovinu. Novopečená matka tak dojčila ďalej, aj keď mala problém s tvorbou mlieka, o ktorom netušila.

Mierne omámená po riskantnom pôrode cisárskym rezom Jillian plne dôverovala odborníkom v nemocnici. Keďže s deťmi nemala žiadne skúsenosti, dala na odporúčania lekárov, no dnes konštatuje, že svoje dieťatko mala sledovať lepšie ona sama.

facebook.com

Po necelých troch dňoch bola Jillian prepustená a z nemocnice si domov priniesla dieťatko, ktoré v skutočnosti hladovalo. Jillian mala totiž nedostatok mlieka, kvôli čomu bol malý Landon permanentne hladný a smädný, čo spôsobovalo jeho neutíchajúci plač. Ako prvorodička to však nevedela odhadnúť a synčeka si prikladala, aj keď ho nenasýtila.

Doma ale novopečení rodičia nepobudli dlho a do 12 hodín boli s Landonom, ktorý mal srdečnú zástavu z dehydratácie späť v nemocnici. Bábätko udržiavali ďalších 15 dní na prístrojoch a snažili sa ho zachrániť, no v dôsledku poškodenia mozgu boli snahy márne.

youtube.com

Až počas týchto chvíľ sa Jillian od jedného z lekárov dozvedela, že novorodenec by nemal neustále plakať a sýte bruško by sa odzrkadlilo aj na špinavých plienkach. Odborník jej vysvetlil, že materské mlieko síce je najlepšou voľbou, pre istotu by však dieťatko mala dokrmovať, aby bolo stopercentne nasýtené. Čas sa už ale nedal vrátiť späť.

Dnes má pár dve zdravé dievčatá, pri ktorých Jillian videla, že dieťatko je v prvé dni takmer bez plaču a spokojne spinká. Jillian každý deň bojuje sama so sebou. Pocit zlyhania strieda hnev na nemocničný personál. Stačila by fľaška vody a jej Landon ešte mohol žiť. Otázne je, nakoľko pochybila nemocnica, a či sú výčitky tejto zdrvenej ženy oprávnené. Ako sa mohlo stať, že ženu s dieťatkom, ktoré schudlo v prvé tri dni takmer 10% svojej hmotnosti, pustili domov? Nie je práve úlohou lekárov monitorovať bábätká čo najprecíznejšie práve v prvých hodinách, keď sú tak zraniteľné?

youtube.com

Pozri aj: Facebook ich zakázal a zmazal! Fotografie pôrodu v priesvitnej vani vyvolali búrlivé diskusie a rozdelili ľudí na dva tábory

(Jana), popsugar.com